| Iubibila01 a întrebat:

Cine imi spune un program de facut filmulete online, infara de windows movie maker? E urgent.

Răspuns Câştigător
| Rebecaaaa a răspuns:

Cel mai usor este cu PICASA 3.8 - http://dl.google.com/picasa/picasa39-setup.exe Are interfata in limba romana si este cel mai usor program de editat poze si facut videoclipuri (slideshow). Dupa instalare da click pe ->''Creati''->Film->Din selectia ->aici incepi sa creezi un film.

Succes!

| dimasalciuc a răspuns (pentru Rebecaaaa):

Unul din cele mai bune programe pentru a face un vido este video edition

5 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Sunt multe.
1. Un program usor, asemanator cu movie maker, dar care are mai multe optiuni de editare si cu care evident poti face niste video-uri de o calitate superioara, este Camtasia Studio 7.
Este usor, este pentru incepatori in domeniu video-urilor, care au trecut de programul movie maker.
2. Alt program putin mai avansat, pe care nici eu nu stiu sa-l folosesc in totalitate este Sony Vegas. Are mai multe versiuni, Sony vegas 9, 10 si 11.
Eu folosesc Sony Vegas 9 pentru ca l-am gasit full. Pe vegas 10 nu l-am gasit full, si pentru 11 imi trebuie windows 7.
Este un program foarte bun, cu multe efecte, si cu care poti face un video de nota 10.
Iti dau un video, facut de un incepator sau cel putin asa zicea el, si sa vezi cam ce a putu sa iasa.
Link: http://www.youtube.com/watch?v=Pr3Pus4vXFw&feature=plcp

Uite si un video facut de cineva cu mai multe experienta, diferenta se vede, dar trebuie aprecianta munca amandurora:
http://www.youtube.com/watch?v=RUxDHryl4rQ

3. Alt program bun, pe care eu nu-l pot folosii din cauza calculatorului slab pe care-l am, este Premier Pro. Am citit despre el, si din cate am vazut, este unul dintre cele mai bune programe de facut video-uri, dispune de foarte multe efecte, si il poti folosii atat pentru video-uri ca cele de mai sus, cat si pentru vloguri, sau alte lucruri.

4. Ultimul program, si l-am pus pe ultimul loc, pentru ca inca nu am inceput sa-l folosesc, este Pinnacle Studio 15. Am auzit ca este destul de bun, dar inca nu am incercat.
Concluzie: Eu folosesc Sony Vegas, Camtasia si cam atat.
Daca vrei sa faci o treaba mai calumea, cu imagini, efecte, etc, poti descarca si Photoshop, Illustrator si After Effects, dar trebuie sa le inveti pe toate.
Ti-am dat aici cam toate informatiile de care ai nevoie, incepatoare fiind, in materie de video.

| Tha_Ramona_1985 a răspuns:

Sukarule! Nu e adevarat