| Nowhitee a întrebat:

Cine mai este de aici o persoana singuratica fara prieteni? sad crying
Aceasta problema ma doboara psihic crying

Nu vreau raspunsuri: 'iesi pe afara si cauta-ti' 'imprieteneste-te cu colegii de la scoala' pentru ca pe toate le-am incercat timp de 3 ani la rand.
Am avut prieteni dar nici nu cred ca pot sa ii numesc asa. care isi bateau joc de bunatatea mea si stateau de plictiseala cu mine. Verisorii mei nu sunt in tara ca altfel imi petreceam timpul cu ei.

Este o problema serioasa va rog sa nu va bateti joc sad :'(

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine fa-ti virtuali. Joaca-te ceva multiplayer pe servere nu chiar atat de populare, fa-ti prieteni virtuali asta ca sa inveti cum se fac cei reali. Apoi vei vedea ca nu prea gasesti reali, sau cu riscuri de injuraturi, anturaje etc. Eu am mai mult virtuali, ne vedem cu webcam, ne jucam, ne scriem, macar astia nu ma vor bate in real, daca ma injura exista block... Cei reali daca te batjocoresc si te iei la trante cu ei, mai ai si vanatai...
Va fi greu la inceput, dar orice fel de injuratura sau ceva, le dai block, ii stergi. La orice zic ei dubios, gen adresa numar telefon, nu trebuie sa le dai asemenea informatii. Aici poti gasi si pedofili, si de toate... Trebuie sa te consulti si cu un psiholog(A nu se confunda cu alte minuni), de aici ceri sfaturi si spui daca ti se pare ceva ciudat la un prieten nou creat, daca psihologul zice ca nu-i normal, ii dai block happy Sper ca ai prins ideea. Bafta! Si nu uita, un prieten adevarat te baga in seama ca sa vada daca mai traiesti, nu daca are doar nevoie de tine!

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Omul poate comunica prin mesagerie pana la 8% din nevoia de comunicare. 30.40% verbal si restul non verbal.

Asa ca tu o sa cazi intr-o capcana. O sa te duci la un joc sau pe o retea de socializare si vei epuiza cei 8%. Iar restul? Acolo va interveni imaginatia (cum iti imaginezi tu ca arata si exista persoanele respective).

Si ghici ce? Lumea ta imaginara e gata si vesela. Doar ca nu seamna cu lumea reala in care traiesti.

Si pentru ca nu seamana, care va fi urmatorul pas? Deceptia, depresia, singuratatea. La final suferinta. Si te vei retrage inapoi in cochilia ta.

Din pacate, raspunsul pe care nu vrei sa il auzi este si cel corect. Socializarea se face cu oameni reali fata in fata fizic.

Nu a existat alta de cand lumea.

Asa ca daca ai tot incercat cu diversi colegi, poate e cazul sa gasesti niste grupuri de oameni pasionate de ceea ce te pasioneaza si pe tine, sa iei legatura cu ei si sa incepeti sa va vedeti.

Meetup.com cred ca este un inceput. Dar mai sunt atatea altele. Oamenii te vor scoate din depresie si singuratate, nu un rahat de joc in care impusti tot ce misca (daca esti baiat) sau seriale peste seriale daca esti fata.

Oamenii. Si atat.

Si daca sunt persoane care abuzeaza de "bunatatea" ta, atunci esti intr-un grup pe care ar cam trebui sa il parasesti.

| BlackRose03 a răspuns:

Aici sunt multe persoane dispuse sa aiba un prieten,singuratici,ca tine. Poti sa vorbesti aici, pe TPU persoanele mi se par mai manierate si mai buni prieteni, sunt cei mai de treaba dupa parerea mea din tot mediul virtual. Daca vrei sa vorbesti apuca-te de nebulous(merge si agario sau mitosis) sau csgo. Poti vorbi si e placut sa joci.Din nebulous cel putin am facut rost de sute de prieteni, ne ceream nr de telefon unul altuia(membrii clanului) si avem si grup pe whatsapp. Vorbim zilnic, suntem multi si facem in jur de 3000 msj+ pe zi, dar e ok laughing
Comunic mai bine si simt ca am prieteni adevarati.Si in viata reala mi-a fost mai usor sa vorbesc dupa.Incearca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Uita-te la toate video-urile astea :

https://www.youtube.com/user/StudioB2kBS/videos

Gasesti multe sfaturi utile, ca sa schimbi ceva in exterior, trebuie intai sa schimbi in interior.
Incepe sa intelegi tot ce poti din video-urile astea,apoi cauta in engleza sfaturi despre orice te intereseaza, apoi aplica-le, daca functioneaza si iti fac bine tie cat si celorlalti (sau doar tine neafectandu-i pe altii ) le pastrezi.
Si tot asa, facand asta zi de zi, luna de luna, o sa vezi ca problemele tale de azi o sa dispara incet cu incet.

O zi buna!