| SwettyCat a întrebat:

Cine poate sa imi dea definitia (simpla) la apostrof si cratima primeste funda!

4 răspunsuri:
| Aηdεεε a răspuns:

Buna happy

Apostrof - Semn ortografic, în formă de virgulă, care marchează dispariția accidentală a unui sunet.

Cratima - Semn grafic (-) folosit pentru a lega două sau mai multe cuvinte care se pronunță împreună, pentru a despărți cuvintele în silabe etc.; liniuță de unire.

Bafta in continuare!

| Tediii11 a răspuns:

CRÁTIMĂ, folosit pentru a lega două sau mai multe cuvinte care se pronunță împreună, pentru a despărți cuvintele în silabe etc.; liniuță de unire.
APOSTRÓF, Semn ortografic în formă de virgulă, care marchează absența accidentală în rostire a unor sunete.

FUNDA? xD

| Lidia_1948 a răspuns:

Apostroful (’ ') este semnul grafic care marchează căderea accidentală a unor sunete de la începutul, de la mijlocul sau de la sfârșitul unui cuvânt: 'neața!; sal'tare!; deodat'apare; 'trăiți!

Cratima - Semn grafic (-) folosit pentru a lega două sau mai multe cuvinte care se pronunță împreună, pentru a despărți cuvintele în silabe etc.; liniuță de unire.
Funda? Bafta.

| Moldoveanu_Bya_2000 a răspuns:

APOSTRÓF, apostrofuri, s. n. Semn ortografic în formă de virgulă, care marchează dispariția accidentală în rostire a unor sunete. [Var.: apostrófă s. f.] – Din fr. apostrophe, lat. apostrophus.