| CriCri a întrebat:

Imi poate da cineva definitia exacta a basmului (cea simpla care se da in clasa a 5a)?
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

BASM ~e n. 1) Creație populară epică, în care se redau întâmplări fantastice cu personaje imaginare aflate în luptă cu forțe nefaste ale naturii sau ale societății; poveste.
2) fig. Vorbe plăsmuite special și puse în circulație cu rea-voință; născocire; scornire.

| lllullla a răspuns:

Narațiune (populară) cu elemente fantastice supranaturale, care simbolizează forțele binelui și ale răului în lupta pentru și împotriva fericirii omului. sau Creație populară epică, în care se redau întâmplări fantastice cu personaje imaginare aflate în luptă cu forțe nefaste ale naturii sau ale societății; poveste.