| Moonster a întrebat:

Masa unui astronaut este mai mare pe Pamant decat pe Luna? De ce?!?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Pe luna cum nu exista gravitatie masa lui e ca cea a unei frunze care cade din copac pentru ca pluteste iar pe pamant nu are cum pentru ca gravitatia ne atrage la sol.

6 răspunsuri:
| Aliiinuuus a răspuns:

Pe luna gravitatie este mai mica, astfel masa unui om pe luna este de 5 ori mai mica decat pe Pamant

| 0rlando a răspuns:

Masa este aceeași oriunde s-ar afla.
Greutatea este diferită datorită forței gravitaționale reduse a Lunii.

| malynn a răspuns:

E din cauza acceleratiei gravitationale. Pe Pamant, aceasta este de 9.8N/m,(N= newtoni) aproximat la 10N/m, iar pe luna este de 1.6N/m. Greutatea unui corp este egala cu masa corpului respectiv * acceleratia gravitationala. G(greutatea) = m(masa) * g(Acceleratia gravitationala). O sa inveti in clasa a 7'a

| DanielaDanilisin a răspuns (pentru malynn):

Se iinvata in a 6

| blueblood30 a răspuns:

Din cauza gravitatiei, cati ani ai 4? si fratimiu mai mic stie

| mary2 a răspuns:

Deoarece pe Terra nu exista gravitatia iar pe luna exista:d