| schajuman1344 a întrebat:

Ce ora ar trebui sa indice ceasul unui astronaut cand este pe luna?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Desteapta intrebare.
Sunt multe variabile aici.
In primul rand ca principiile terestre clasice nu s-ar aplica aici, din cauza marimii si rotatiei lunii in jurul axei sale.
Desi putem considera ca durata timpului masurat in secunde ore sau minute ramane aceeasi...o zi pe luna poate sa fie mai scurta sau mai lunga ca si pe pamant. Un an la fel.
Deci nu prea s-ar potrivi sa ai pe luna acelasi mod de masurare a timpului cu pamantul.In cativa ani ajungi sa realizezi ca e o diferenta de luni, sau ani intre timpul pamantului si cel al lunii.
Ca sa indici perfect timpul iti trebuie un algoritm propriu.ora 2 din 8, ora 1 din 10 ..etc
Dar oricum conceptia asta e prea complicata pentru a fi pusa in practica.
In general roverele trimise pe marte sau echipajele lunare trimise in anii 70 pe luna foloseau ora americii de N pentru a calcula timpul....si probabil ca asa o sa si ramana pana nu o sa se infinteze asezari permanente pe alte planete

| schajuman1344 explică (pentru Apache):

Un raspuns inteligent! Bravo!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ora locala...