| anonim_4396 a întrebat:

O gaura neagra e o palnie sau o sfera? Ce s-ar putea afla in ea sau in centrul ei? Timpul trece mai incet in ea? De ce ceasul pe orbita Pamantului ramane in urma DAR corpul unui astronaut continua sa imbatraneasca cu aceeasi rapiditate ca pe pamant sau chiar starea sanatatii lui se altereaza mai repede decat pe Pamant si e nevoit sa coboare pe Pamant?

12 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Asta e dovada că nu înțelegi mai deloc relativitatea, ca multe alte lucruri.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

N-am nevoie sa inteleg niste teorii sofisticate care duc nicaieri si care la un anumit nivel se contrazic unele pe altele sau nu sunt compatibile intre ele.

| drutzix a răspuns:

O gaura neagra e o sfera.
In centrul ei se afla o singularitate.
Timpul nu trece in ea.
Aici ai inteles pe dos. Timpul trece mai incet pe pamant decat in spatiu, deci ceasul de pe pamant ramane in urma.
Efectul este foarte mic pe pamant deoarece vorbim de o masa destul de mica, deci nu e ceva care poate fi observat pe corpul uman. Efectul este totusi testat si dovedit.
Cat despre intrebarea "De ce?" raspunsul e pentru ca masa (energia) afecteaza spatiu-timpul, nu e nici un paradox e destul de simplu dar nu o sa stau sa explic.
Starea sanatatii lui se degradeaza pentru ca nu am evoluat sa traim in 0g.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

"O gaura neagra e o sfera.
In centrul ei se afla o singularitate.
Timpul nu trece in ea. " - o sfera in centrul cilindrului palniat? In centrul gaurii negre e lumina prinsa si de aceea spui ca timpul sta? Ar fi logic pentru ca lumina este referinta timpului sau a vitezei de succesiune a evenimentelor.

"Timpul trece mai incet pe pamant decat in spatiu, deci ceasul de pe pamant ramane in urma." - nu cumva ai vrut sa spui ca ceasul pe Pamant o ia inainte? Si da, intr-adevar dinamica in cosmos este mai mare adica vitezele corpurilor cosmice sunt mult mai mari: de ordinul cel putin al zecilor de mii de Km/h.

"Efectul este totusi testat si dovedit." - evident ca se modifica rapiditatea evenimentelor in cosmos in comparatie cu cele de pe Pamant pentru ca este un mediu diferit.

"Cat despre intrebarea "De ce?" raspunsul e pentru ca masa (energia) afecteaza spatiu-timpul" - nu amesteca masa cu energia. Nu amesteca spatiul cu timpul. Desi ele sunt interdependente NU inseamna ca sunt aceleasi lucruri. Doar spatiul NU depinde de nimic.

"Starea sanatatii lui se degradeaza pentru ca nu am evoluat sa traim in 0g." - si omul nici nu va putea ajunge sa traiasca in 0g. Asta ar prespune dematerializare ( eliminarea masei de repaus ) in fotoni. In galaxie nu scapa nimic de gravitatie. In spatiul intergalactic gravitatia este foarte slaba si aproape inexistenta. Cu toate acestea fotonul strabate spatiul intergalactic pentru ca altfel nu am putea vedea galaxiile indepartate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta e de departe cea mai amuzanta intrebare a ta de pana acum, cel putin din alea pe care le-am citit eu. Mai ales partea cu astronautul a fost mult prea tare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.descopera.ro/......upermasive

Din aceasta imagine NU reiese ca gaurile negre sunt sferice precum nici galaxia nu e sferica ci o spirala in plan 2D cu o anumita grosime in spatiu 3D. In aceasta imagine se vede cum materia este atrasa spre interiorul ei si la fel si lumina este absorbita in interiorul ei. Din poza reiese ca o gaura neagra nu e nici palnie si nici sfera ci are mai degraba o forma cilindrica adica un cilindru mai larg la capete si mai ingust la mijloc. :)

| sir sanjei a răspuns:

Iar faci afirmatii false.

"De ce ceasul pe orbita Pamantului ramane in urma DAR corpul unui astronaut continua sa imbatraneasca cu aceeasi rapiditate ca pe pamant sau chiar starea sanatatii lui se altereaza mai repede decat pe Pamant "

Am zis ca nu iti mai acord atentie din cauza ca ai enunturi deformate si false.

Ia uite ce zice teoria unui om foarte inteligent:

"Daca am detine tehnologia necesara pentru a depasi viteza luminii (300.000 km/s) – lucru care astazi este irealizabil, tinand de domeniul fizicii teoretice sau al SF-ului. In sfarsit, ipotetic vorbind, daca am atinge aceasta viteza, consecintele ar fi cel putin ciudate: de exemplu, am putea calatori cu o racheta timp de doi ani pana la cea mai apropiata stea, urmand ca apoi sa ne reintoarcem pe Pamant, unde i-am gasi pe cei dragi mai batrani cu 14 ani decat i-am lasat. Acesta se numeste „efectul gemenilor": daca un membru al unei perechi de gemeni ar pleca in calatorie, la inapoiere cei doi nu ar mai avea aceeasi varsta."
Albert Einstein!

| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Vezi ca "efectul gemenilor" NU tine cont de faptele observate ci mai degraba de S.F! Un astronaut are o viteza de aproximativ 27000 Km/h in statia Internationala de pe orbita Pamantului iar aceasta viteza si plus mai ales gravitatia foarte scazuta NU il avantajeaza deloc dpdv al sanatatii. Nici chiar Dumnezeu insusi NU se deplaseaza El insusi cu viteza luminii ci isi trimite Duhul Sfant sau niste "ingeri" prin care El poate vorbi. Corpul uman contine ioni pentru ca fara ioni nu ar avea loc reactii biochimice. Fotonul nu e ion ci neutru electric si de aceea poate calatori cu viteza luminii. Timpul universal este succesiunea evenimentelor sau a pozitiilor in spatiu ale unui foton ce se deplaseaza cu viteza luminii care este constanta in vid. Ori un organism biologic are nevoie de aceeasi rapiditate de succesiune a evenimentelor adica de aceleasi frecvente suprapuse si temperaturi ale mediului si gravitatie ca pe Pamant. Daca un astronaut ar merge la toaleta o data intr-o luna pamanteana sistemul lui digestiv ar intra in descompunere sau s-ar strica. Sau un om nu poate manca doar o data intr-o luna pamanteana pentru ca insasi procesul respiratiei ii consuma din energia corpului si astfel corpul ar slabi tot mai mult pana ar ajunge "piele si os". xxxxxxx

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

27.000 km pe ora este un rahat de viteza comparata cu cea de1.079.252.848 km pe ora (viteza luminii in vid)
Conform studiilor la 28.200 km/h pe perioada unui an, un astronat a castigat fata de fratele sau geaman 5 milisecunde.
Intr-adevar, este foarte observabila diferenta!
De ce trebuie sa il aduci in discutie mereu pe dumnezeu? Nu poti discuta lucruri stintifice fara a-l pomenii?

| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

"Conform studiilor la 28.200 km/h pe perioada unui an, un astronat a castigat fata de fratele sau geaman 5 milisecunde.
Intr-adevar, este foarte observabila diferenta!" - "a castigat" pentru ca ceasul lui a ramas in urma datorita conditiilor de mediu diferite de functionare in timp ce astronautul calator prin spatiu devine mai bolnav decat geamanul lui de pe Pamant in aceeasi perioada de timp: sex mai rar si in pozitii mai incomode, mancat/ca'cat in imponderabilitate. happy

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca ai editat si primul raspuns, asta doar ca sa aduci discutia in favoare ta, dar ai omis un singur lucru, timpul nu este constant! El nu curge "liniar".
Orice calcul vrei tu sa faci, si orice vrei sa demonstrezi, in spatiu timpul este influentabil.
Dar acum chiar voi opri oice dicutie cu tine.
Esti prea misel cu editarea raspunsurilor, si afirmi lucruri pe care nu le poti sustine, care nu sunt sustinute de absolut nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

"Orice calcul vrei tu sa faci, si orice vrei sa demonstrezi, in spatiu timpul este influentabil." - nu poti sa spui ca timpul in spatiu sau ca ordinea de succesiune a evenimentelor ( pozitiilor ) poate fi modificata odata ce evenimentele au avut loc. Timpul este un concept liniar continuu. Succesiunea pozitiilor in spatiu ( parcurse de forta ) poate fi memorata. De asemenea pozitiile din spatiu ( parcurse de forte ) la un moment de timp pot fi de asemenea memorate. O pozitie reprezinta o stare sau un eveniment singular. Timpul ( succesiunea evenimentelor ) nu poate fi oprit intrucat la 0 Kelvin nu exista materie sau masa de miscare si nici miscare si nici eveniment si nici forte. Zero Kelvin inseamna vid perfect fara nici masa de miscare. Vidul perfect exista insa acolo nu exista evenimente sau timp. Succesiunea evenimentelor ( pozitiilor ) NU poate fi inversata odata ce acestea au avut loc. Insa succesiunea evenimentelor ( pozitiilor ) sau pozitiile spatiale ( la un moment de timp ) poate fi reprodusa dintr-o memorie. Pozitiile la un moment dat sau succesiunea pozitiilor sau evenimentelor reprezinta informatia. Deci timpul NU poate fi influentat ci doar viteza de trecere prin anumite pozitii in spatiu. Timpul fara deplasare NU exista. Ceva fara masa de miscare nu se deplaseaza. Cand fotonul are doar masa de repaus de fapt e ca si inexistent. Timpul fara spatiu NU exista. Insa spatiul fara timp exista. Forta fara timp NU exista. La nivel cuantic energia potentiala sau statica NU exista. Forta NU este niciodata statica pentru ca intotdeauna depinde de o masa de miscare si de spatiu. Forta intotdeauna este in miscare in spatiu. Miscarea sau deplasarea inseamna eveniment sau evenimente sau timp.

"Esti prea misel cu editarea raspunsurilor" - nu este gresit sa revin asupra raspunsurilor mele si sa fac corectii in ele.