| Mihai2000213 a întrebat:

Eu sunt un baiat timid de mult timp, mai exact din generala aveam colegi care isi bateau joc de mine in fiecare zi si asta m-a facut si sa fiu si mai timid si retras ba chiar am devenit pesimist a fost o perioada in care voiam sa mor, regretam ca m-am nascut si de multe ori am avut multe tentative de sinucidere ba chiar aveam cutitu la gat si eram gata sa ma sinucid.Eu nu am prieteni nu sunt bagat in seama nici acum la liceu mi-e frica sa imi spun parerea pentru. ca daca spun ceva gresit vor rade ceilalti de mine isi vor bate joc de mine 4 ani am suportat bataile de joc ale colegilor mei.Eu nu sunt talentat nu sunt destept nu sunt frumos am ochelari si asta e un motiv,macar de as fi frumos talentat sau destept ar fi alt ceva sa am cu ce iesi in evidenta,dar din pacate nu e asa nu stiu cum sa imi exprim sentimentele pozitive fericirea de exemplu la liceu nu e nimeni ca mine sunt singur stau doar in clasa iar colegi cu care cat de cat schimbam o vorba doua acum sunt ai ei ca ceilalti smecheri, populari etc. insa eu sunt invers ciudat dupa parerea mea inutil, ma simt in plus nedorit.Sunt sai sensibil incerc sa nu plang desi cand citesc intrebari sau raspunsuri care au legatura cu timiditatea lipsa de prieteni etc. mi-e greu sa ma abtin deoarece imi aduc aminte de cine sunt si momentele urate care mi sau intamplat.Nu sunt comunicativ nu ca sunt rau sau ceva de genu dar nu stiu cum sa incep macar o discutie.Cand incep de o bicei o discutie cu colegi incep cu o expresie de genu: "Ce ora ai avut","Ce ora ai acuma" etc. asta in cazul persoanelor din alta clasa care au fost colegi cumine in generala.

8 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Oke,avand in vedere cat ai scris aici, iti exprimi relativ bine sentimentele in scris.
Nu te considera inutil.Toti ne aflam in viata asta cu un scop, pe care il descoperim traind.
Timiditatatea asta nu te va ajuta niciodata. Zambeste mai des, vorbeste cu cei din jurul tau.Nu te omoara nimeni.
Ce daca ai ochelari? Exista persoane carora chiar le sta bine cu ei!
Si ma prefac ca nu am citit partea cu sinuciderea.Sa nici nu iti treaca prin cap asa ceva!

| Lawliet14 a răspuns:

Http://www.telefonulcopilului.ro/ sau psiholog. Al scolii sau din afara. Ai nevoie de terapie, omule! Tu sincer, ai un suflet sensibil si frumos. Nu inteleg de ce nu ai vrea ca cineva sa te cunoasca. O fata. Si de ce nu poti avea prieteni de calitate, care-ti seamana? Exista, sa stii! Sinuciderea e pacat.

| AliGab a răspuns:

Nu esti timid, esti introvertit si nu ai incredere in tine si in ceilalti, dar asta nu inseamna ca esti inutil sau nu esti frumos, sau destept...si daca ai ochelari ce? Si eu am big grin
Poate nu oi fi talentat la desen/pictura/literatura etc., dar trebuie sa fie ceva care sa iti placa sa faci, un hobby ceva. Si fratele meu mai mare era ca tine, dar lui ii placea sa desfaca tot ce prindea electronic in mana. Imi aduc aminte ca avea un casetofon pe care l-a tot zapacit: ba il facea ba il desfacea laughing si asa mai trecea peste faza cu prietenii lipsa. Gaseste si tu ceva ce iti place sa faci si poate gasesti ceva persoane cu acelasi hobby (un cerc) si deja se poate spune ca faci un pas catre noi oameni, poate viitori prieteni. Sau ai mai putea sa te implici in acte de voluntariat daca zona/orasul iti permite. Si asa mai poti cunoaste persoane interesante si dezinteresate.
Spor in toate happy
Pentru faza cu acneea nu te necaji prea tare, ca este trecatoare. Vei vedea ca pe vreme ce cresti va fi din ce in ce mai insesizabila

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| spaghetty a răspuns:

Si eu incerc sa trec peste o situatie similara. Sunt momente cand ma gandesc la sinucidere si dupa vreo 30 de minute ma gandesc ca-s prea las, de ce n-o fac? Partea buna la mine este ca mai am colegi, prieteni cu care pot sa mai rad, glumesc, mai ies o data pe saptamana, nu strica sa stii. Si eu ma simt la fel: inutil, bun de nimic.

| lovecats123 a răspuns:

Nu ochelarii sunt problema. Eu am o sensibilitate pentru baietii cu ochelarii, chiar ma atrag. Daca nu ti se potriveste rama ai putea lua una moderna cum se poarta acum, ai putea sa te aranjezi mai mult si sa iti iei haine moderne, in limita bugetului.Ce r fii daca dintr-o data ai face o schimbare in viata ta si ai fii un bad boy si toti s-ar mira de schimbarea ta si ai fii dintr-o data popular.Din pacate acestea nu se pot intampla peste noapte ci trebuie si tu sa depui efort.Atata timp cat tu nu te accepti cum ai vrea sa o faca ceilalti. Se spune ca asa cum te vezi tu te vad si ceilalti(cauta despre acest lucru pe net ). Trebuie sa incepi sa fii mai optimist, realist. Imi pare rau sa o spun dar experientele din trecut te-au facut negativist. Poate ca nu te simti bine in pielea ta si te strofoci prea mult iar ceilalti observa ca e ceva neinregula cu tine. Falsitatea se observe. Vrand sa fii altcineva in fata celorlati nu te ajuta chiar deloc. E bine ca esti timid.Probabil ca fetele la varsta asta nu cauta un baiat serios dar mai tarziu vor vreau un baiat ca tine. Totusi incearca sa nu fii un papa=lapte.Fii mai masculin, ai simtul umorului accepta-te asa cum esti. Te curiozitate sa faci testul temperamentelor si bag mana in foc ca iti va iesi melancolic. De aceea vezi lucrurile in felul acesta.Si eu am fost batjocorita in gimnaziu insa acum in a 9-a, un nou inceput, am inceput sa am din ce in ce mai multa incredere in mine. Am invatat canu trebuie sa imi pese de ce cred ceilalti si c nu trebuie sa ma schimb pentru ei.PLus ca in societate trebuie sa ai o doza de tupeu. Concluzi tu nu esti cu nimic mai jos decat ceilalti colegi. Nu te mai subestima...

| DarySiNimicMaiMult a răspuns:

Mi-am dat seama ca esti mai inchis in tine,nu socializezi si esti timid,lasa lumea in pace,nu te sinucide,acum esti in adolescenta,iti este greu, mai sunt si altii, esti frumos, fiecare e frumos in felul lui, si lasa prostiile ca nu esti frumos cu ochelarii.Mie imi plac baietii cu ochelari, blushing au un aer sofisticat si par intelectuali.Nu pune la suflet ce iti zic colegii... Poti sa le spui "Mersi frumos" sau "Dar voi cum sunteti?" si ii ocolesti, spui dirigntei/dirigintelui, parintilor...Scuze ca nu pot sa fac mai mult dar un lucru e important.NU TE SINUCIDE.Asa o sa plece toti baietii educati, cuminti, destepi, frumosi :'( sad.Pahee hee happy

| many404 a răspuns:

În primul rând nu te considera inutil pentru ca nu ești, ai doar stima căzută, asa am fost si eu mult timp, dar nu mi-a trecut de tot, dar am reușit câte puțin. Te sfătuiesc dacă ai bani să te duci la un psiholog, te va ajuta foarte mult, intra pe siturile personalitatea alfa sau arta seducției.ro, încearcă să citești cărți despre dezvoltare personala, poți să mă întrebi oricând te voi ajuta cu placere!