| Tweety12 a întrebat:

Contabilitatea sau facultatea de drept? ce e mai avantajos?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de banii de care dispui. Daca ai bani poti merge la drept. Dar trebuie mii de euro. Daca ai mai putini mergi la contabilitate. Mai avantajos ( daca esti un avocat bun) este dreptul dar nici contabilii nu mor de foame.

| Tweety12 explică (pentru Salontanul):

Banii nu sunt o problema...ideea este ce e mai avantajos pentru mine pe viitor ca serviciu. Daca am sanse sa gasesc un loc de munca, ce salariu as avea?

| Salontanul a răspuns (pentru Tweety12):

Ca avocat nu ai salariu. Castigi un proces iei 10 % sau cat te intelegi cu clientul. Daca esti bun castigi mai multe si castigi mai multi bani. Te poti angaja si la o casa de avocatura. acolo ai un salariu care este confidential (depinde cum te intelegi) si apoi anumite castiguri din munca ta la procese. E complicat. Daca esti contabil poti duce contabilitatea si la 10 firme si te intelegi cu fiecare firma cat sa iei. Sumele sunt, insa, mai mici la contabilitate.

| Tweety12 explică (pentru Salontanul):

Multumesc! imi dai si o parere despre notari/judecatori? am inteles de fapt, ca sunt foarte multi absolventi ai facultatii de drept si nu isi gasesc loc de munca. Acest lucru ma descurajeaza

| Salontanul a răspuns (pentru Tweety12):

Asta e problema mare. Cand termini facultatea pentru a lucra trebuie sa faci un stagiu la un avocat mai vechi si trebuie sa si platesti pentru stagiu. De asata am zis "daca ai bani".

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate sunt meserii liberale si deci cu castiguri mari. Oricum judecator nu poti ajunge de cat dupa ce practici catva timp ca avocat sau procuror.
Si in notariat se castiga. Uita-te la fata lui Basescu. In 5-6 ani a castigat milioane de Eu. Cine mai castiga atatia bani. Depinde si de loc, de oras, de multe altele.