Întrebare recomandată | XTRAP a întrebat:

Cred ca sunt in depresie. mama mea este bolnava psihic,stau cu bunicii,tatal meu nu a mai dat o veste de ani intregi, nici macar de ziua mea sau de craciun/paste. simt ca nu mai rezist... nu am aproape niciun prieten apropiat si nu am cu cine sa vorbesc... nu spuneti psihiatru ca nu am bani nici sa trec strada sad

25 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Trebuie sa fi puternic este doar un hop al vietii tale, vei trece peste si vei ajuge intr-un moment mai bun cand vei avea tot ce-ti doresti tu in viata ta.
Comporta-te frumos cu bunicii sunt si ei batrani, sa te pui in locul lor sa te gandeti ce simt si ei.
Pe mama ta trebuie sa o intelegi si sa o ajuti, nu este ea vinovata, trebuie s-o sprijini si daca nu face crize grave e bine, sa-si ia medicamentele si sa mearga la doctor.
Tu ocupate de scoala si de invatare, vei avea timp de distractie mai tarziu.

Ai grija de tine, bucura-te de viata este doar una si trebuie sa ne bucuram de micile placeri ale ei.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa iti petreci timpul cu prietenii tai, poate merge, iti urez succes, sper sa depasesti aceste momente.

| pietrean a răspuns:

Nu stiu daca ce o sa-ti spun te v-a incuraja, dar poti sa fii sigur, ca sunt multe FAMILII, in care fiecare se simte SINGUR.De cele mai multe ori,problemele financiare,provoaca probleme, din care unele persoane, nu gasesc cale de iesire si de aici, ele deduc, ca au cazut in depresie.Nu cred ca este cazul, este doar o dezamagire, ca nu poti fi ca altii, ca nu ai aceleasi conditii ca altii.Crede-ma,sunt multi care au bani, dar nu au parte de fericire.Fiecare cum are puterea sa treaca peste necazuri.
Trebuie sa recunosc,ca tu ai "norocul",sa ai mai multe probleme familiale,dar faptul ca ai macar bunicii langa tine,este un punct, pe care te poti sprijini sa treci peste necazuri.
In ceea ce priveste tatal tau, considera ca nu exista, asa cum si el, considera ca nu are un fiu.NU EXISTA si basta!
Chestia cu psihiatrul, las-o balta, ma indoiesc ca te poate ajuta cumva financiar, ca asta este principalul lucru care te-ar putea juta.Incearca tu, sa treci peste necazuri.Prea multe sfaturi,nu stiu cum sa-ti dau,deoarece nu stiu ce varsta ai,unde stai(la tara,oras),ce fel de comunitate ai in jurul tau.
Daca esti elev,poti cere ajutorul dirigintelui/directorului de scoala,macar pentru un sfat, unde sa poti cere un ajutor, un sprijin financiar.
Daca esti copil/adolescent, incearca pentru un sfat profesionist, sa dai telefon la 116 111 sau pe www.asociatiatelefonulcopilului.ro
Financiar,ai putea sa ceri si sprijinul celor de la Primarie, care pot ajuta cazurile sociale.
Cauta in orasul tau(daca stai la oras), unde exista vreun centru de voluntariat.Acolo poti gasi prieteni care eventual te poti ajuta sa treci mai ales psihic, peste problemele tale si care te pot ajuta si financiar cumva.
Cauta, daca exista un ONG Crucea Rosie, care te poti ei ajuta, daca ai o situatie financira precara.Nu trebuie sa-ti fie rusine de nimic,trebuie sa supravetuiesti prin orice mijloace, deoarece nu ai ajuns in aceasta situatie din cauza ta.
Doar cei moi, lasi indiferent, se pierd pe drum, tu nu ai dreptul sa renunti, la nimic in viata asta.Totul depinde de tine, cum reusesti sa te aduni si mai ales cui trebuie sa ceri ajutorul.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit, mai ales ca mentionezi in intrebarea ta problemele financiare.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa iti spun ca viata tuturor este asa si a mea
ma duc la scoala de la 8 la 5 de luni pana vineri
ma trezesc dimineata la cinci si mananc organice, dus, merg pe jos, ma chinui sa zambesc si sa fiu obedient
dupa amestecul de isterie si durere merg acasa, ma dezbrac, beau si invat pentru bac, ma trezesc mahmur, si fac asta in fiecare zi. sambata ma duc sa imi spal rufele, apoi beau si duminica beau sau dorm ca sa ma insanatosesc de toata saptamana. intre timp merg la petreceri unde sunt agresat fizic si verbal ma dau cu capul de pereti, mananc ****, sunt preacurvit si stau pe TPU
sa te duci la psihiatru unde abia asteapta sa te indoape cu chestii care iti distrug ficatul si te fac handicapat e ultimul lucru pe care trebuie sa il faci.
au fost brahmani care stateau spanzurati cu capul in jos in flacari, sau care mergeau tarat ca omizile prin deserturi.
anyway vreau sa spun ca viata pentru a putea supravietui nu e nimic pe langa astea.nu sunt de acord cu viata pentru a cumpara painea si pentru a o manca. si chiar daca e un adevarat purgatoriu tu nu trebuie sa te distrugi, sa bei, sa te lasi ci sa-i rezisti, oamenii au suflete mai tari decat sunt constienti. nu trebuie sa te autodistrugi inainte sa vezi asta. altfel ce am putea spune? dumnezeu sa aiba mila de bietele noastre suflete

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau...
Sunt sigura ca nu ai ajuns atat de departe in prapastie incat sa nu te poti ridica.
Sa nu gandesti asa niciodata. Mereu este o cale. Daca „iti bagi picioarele in tot", se termina totul, dar ii ranesti foarte mult si pe cei din jur, iar tu nu vei mai putea incerca nimic, niciodata.

Iti sugerez un hobby. Da. Si multa socializare. Problemele in familie sunt foarte frecvente, cred ca 90% din cunoscutii mei au cate una. Si sunt persoane normale, chiar daca nu sunt ingropate in bani sau chiar daca nu au linistea dorita in permanenta.

Cauta voluntariate in zona ta. Ai internet, nu stii cat de binecuvantat esti cu el.
Sau activitati extrascolare unde inveti. Ceva de peste ore.
Incearca sa iti gasesti un talent. Fa orice se poate face. Sport, pictura, obiecte handmade, antreprenoriat, ceva pentru care sa nu ai nevoie de prea multi bani. O sa ai o mandrie personala cand iti va reusi un lucru din punctul asta de vedere si, daca esti bun, vei fi si remarcat. Asta te-ar face sa uiti.
Acolo gasesti si destule persoane cu care sa te imprietenesti, cu care sa vorbesti. Si, daca te intelegi bine cu bunicii, trage tare de asta! Ai grija de ei cum au si ei de tine, fa-i sa fie mandri. happy
Parerea mea.

| Melcul a răspuns:

Uite aici ai cu cine vorbi ai o gramada de prieteni care te invata de bine.Capul sus abia acuma incepe viata cu toate ca esti cam mic (13 ani si 9luni).Dar ce poti sa faci trebuie sa mergi inainte cu bune si rele.

| sEusebiu a răspuns:

Vei trece peste situatie.Nici eu nu am avut vreodata un prieten adevarat care sa nu ma vorbeasca de rau. Daca vrei noi putem fi prieteni tai cand dai de greu spune-ne si iti vom raspunde. Daca vrei sa discuti cu mine sa fim prieteni da-mi cerere pe facebook:Eusebiu C S Eusebiu
Incearca sa iesi in oras cu verii tai, in ei cred ca poti avea cea mai mare incredere pentru ca sunteti o familie si te vor accepta asa cum esti.
Sper sa treci cu bine peste greu happy
Nu uita sa zambesti happy

| MariaMarya85 a răspuns:

Si de unde ai avut bani de calculator?

| Mihai_Ionita_1987 a răspuns:

Fii tare, acum ai un prieten :Eu

| blackhawks a răspuns:

Sti ca lumea devine, din pacate, din ce in ce mai rea. Prietenii nu mai sunt prieteni; relatile, nu mai sunt relati; familia, nu mai este familie. Te incurajez sa fi increzator in tine, sa speri in tine, sa ai cea mai buna impresie despre tine, chiar daca iti este foarte greu, dar momentan accepta situatia asta cu speranta ca intr'o zi vei deveni cineva si vei fi implinit. Vei ajunge ceea ce iti doresti. Viseaza si crede, visele devin realitate, chiar daca este nevoie de un timp mai lung sau mai scurt. Fi independent, matur, sa treci prin asta de unul singur si ai sa fi mandru de tine. Crede'ma, ai sa reusesti!
(trimite'mi un mesaj in privat daca vrei sa vorbesti despre asta si am sa incerc sa te ajut)

| mgtow a răspuns (pentru blackhawks):

Cunosti legea atractiei din cate vad.

| blackhawks a răspuns (pentru mgtow):

Well. mi-am facut ceva timp ca sa o experimentez.happy

| Afrikanu a răspuns:

Omule te inteleg perfect, si eu nu ma cam inteleg cu parintii, de trei luni stau numai acasa, nu mai ies cu prieteni, sunt pe cale de a renunta la facultate, banii doar visezi la ei, stii si tu, iti imaginezi ca toate sunt perfecte si frumoase, te culci plin de incredere si cand te trezesti te apuca supararea, am si gaduri sinucigase, dar stii ceva, priveste partea plina a paharului, visele se indeplinesc, cum spunea Iisus, de poti crede, toate sunt cu putinta celui ce crede, eu imi traiesc viata cum vreau, si stiu ca intr-o dimineata cand o sa ma trezesc totul o sa fie perfect exact asa cum imi imaginez acum. Totul va fi bine, totul se poate. Fii tare. PACE happy

| AnaAnastasiaaaa a răspuns:

Meditează! Stai în pat și gândeștete la binele tău. E gru pri ce treci, dar o să treci cu bine. Am trecut prin asta. iar de fiecare dată când aveam stare proastă mă gândeam '' Dacă toți ceilalți sunt fericiți, eu de ce nu pot fii? '' & Ocupăți timpul. Fă activități și așa vei uita cu timpul! Ieși afară, apuca-te de un serial sau o carte & film. Fa-ți prietenii iar dacă ești la școală. bănuiesc că ai în școală psiholog, te poți duce. Nu îți v-a lua bani. Succes în ceea ce faci.

| StarAlex a răspuns:

Imi pare rau dar incearca sati petreci timpu nu te mai gandi la ce ai si ce nu ai
si iarasi cu prieteni mmmmmmmmmmmmm vor rade de tine eu credeam ca am multi prieteni si toti mau desamagit, radeau de mine pentru ca nu-s bun la sport imi place mult informatica si incearca sa te joci pe net pe toate astea daca te pot ajuta cu ceva uite contul meu de iahoo alexchiriac19
si incearca sa dai de numarul tatalui tau sau nai vreo ruda cu care te intelegi bine? iesi in lume fa-ti prieteni fi linistit si vezi ca o sa-ti faci prieteni mult mai repede

| Alexandra00009 a răspuns:

Trebuie sa fi puternica, pentru tine și mama ta, bunici tai.Arata ca poți sa zâmbești chiar dacă te doare, încearcă sa stai mai mult cu prietenii, bunicii tai sau fa-ți un jurnal sa scrii tot ce te doare, vorbește cu cineva care te înțelege.

| Abdul008xy a răspuns:

Roagate la DUMNEZEU sa te ajute!

| AnasiAndreea a răspuns:

Fii puternica. Si mie mi s-a intamplat dar a fost bine. happy

| sandyboss34 a răspuns:

Incearca sa uiti de tot ce e rau si vezi ce e frumos in viata pentru ca ai un acoperis un calculator.

| andreeaAndrea a răspuns:

Of biata de tine
fa-ti prieteni si socializeaza cu ei!
incearca sa nu te ami gandesti la chestiile astea! ideea e sa iti faci prieteni! mult succes :*

| TheChocolate1 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta, dar trebuie sa ne acceptam viata asa cum este ea si cu bune si cu rele, chiar daca mama ta este bolnava psihic, iar tatal tau nu a mai vorbit cu tine de ani, incearca sa te bucuri de viata pe acre o ai alaturi de bunicii tai, si chiar daca mama ta este asa iubeste-o si fi alaturi de ea. Dumnezeu este sus si vede tot si vede cat de mult suferi, si poate ca intr-o zi poate ca maine poate ca poimanie poate ca peste o luna, un an sau peste 10 ani dar candva, poate ca tatal tau te va cauta!
Nu stiu ce sa zic... ceea ce a facut tatal tau mi se pare foarte urat, adica sa iti lasi balta copilul, si sa nu il suni nici macar de ziua lui, sau macar o data in an sa il suni si sa il intrebi daca e bine daca e sanatos daca are ce manca... este ceva ce eu nu pot sa descriu, dra cu toate acestea trebuie sa iti iubesti mama trebuie sa iti iubeste tatal pentru ca pana la urma ei sunt parintii tai!
Mult succes, si ai grija de ce alegi sa faci!

| Issa123444 a răspuns:

Fiecare are propriile sale incercari. Unele mai usoare altele mai grele.Dar ideea e ca trebuie sa fii puternica si sa nu te lasi doborata! Spui ca nu prea ai prieteni, dar faza e ca nu ai nevoia de sute de prieteni, mai de graba ai putini si buni. Discuta cu ei, iar daca nu simt in largul tau facand asta ia o foaie si un pix si scrie tot ce ai pe suflet.Si incearca sa vezi partea plina a paharului:mama ta este bolnava psihic, dar macar o poti vedea si stii ca este acolo.Iar tatal tau poate o duce rau si crede ca iti e mai bine fara el, dar asta oricum nu este o scuza. Daca el nu e langa tine, e pierderea lui, nu a ta.De ce? Pentruca esti minuta si puternica.Ar trebuii sa fie mandru de tine.De ce? Pentru ca treci prin situatie asta, dar tu inca rezisti(desi spui ca nu o faci.o faci pentru ca incerci sa gasesti solutii, iar asta inseamna ca inca lupti ).Si vorba aia speranta moare ultima. Poate intr-o zi vei avea ocazia sa iti intalnesti tatal.Si NU UITA CA ORICE S-AR INTAMPLA TREBUIE SA FII PUTERNICA, PENTRU CA INTR-O ZI NPROCUL ITI VA SURANDE SI SE VA REVANSA.

| dsjhfghg a răspuns:

Sa stii ca eu iti sint deja o prietena si chiar imi pare rau de situatia in care esti acum