| danutza a întrebat:

Credeti ca anturajul contribuie mult in dezvoltarea comportamentului unui adolescent? In ce sens happy?

20 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Eu cred ca da... un adolescent trebuie sa aiba un caracter ft puternic pentru a nu se lasa prada ispitelor.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da. E efectul de turma. Intr-o "gasca" toata lumea gandeste la fel, actioneaza aproape la fel... vorbeste la fel...

| sorin a răspuns:

Asta e primul lucru ca il influenteaza pe un copil, anturajul. Ori in sens negativ ori pozitiv dar influentat tot estihappy

| pepe a răspuns:

Anturajul contribuie foarte mult în comportamentul unui adolescent.
Toţi adolescenţii care fumează, beau sau consumă droguri o fac pentru că cineva din anturajul lor fumează, bea sau se droghează şi nu vor să fie diferiţi de cei din anturaj.
Orice adolescent este uşor influenţabil şi dornic de a încerca lucruri noi care să-l facă deosebit.

| Nimeni a răspuns:

Foarte mult contribuie in dezvoltarea comportamentului unui adolescent anturajul...si de multe ori nu ne alegem anturajul in care ar trebui sa fim si calcam pe bec...

| Viuvi a răspuns:

Da! Chiar contribuie! Stand un timp cu un gen de oameni, inveti de la ei cate ceva fara sa vrei, nici tu nu-ti dai seama... daca stai cu cineva care injura, daca nu ai vointa, incet incet te trage si pe tine dupa el (e doar un exemplu din mii de exemple)
Insa exista si adolescenti care daca sunt cu capul pe umeri nu se lasa influentati si daca vede ca anturajul este rau, incet incet se indeparteaza de acel anturaj.Insa asemenea cazuri gasim rar...

| NuConteazăCine a răspuns:

Nu mult, ci foarte mult! Eu cred ca anturajul influenteaza comportamentul unui adolescent... daca cei din anturaj au obiceiuri proaste (tigari, alcool, droguri) putini sunt cei care rezista sa nu fie in "ton" cu "prietenii" lor. Sau cei care au intrat intr-un anturaj nepotrivit. ft greu reusesc sa iasa din el (cunosc un caz in care parintii au decis sa se mute in alt cartier pentru a-si scoate baiatul din anturajul in care intrase). Din fericire exista si adolescenti care au un anturaj normal, care au prieteni adevarati happy

| zuzushi a răspuns:

Cred ca pentru orice adolescent anturajul contribuie la schimbarea sa. insa acum depinde si cat de mult. exista unii adolescenti mai influentabili, pentru care anturajul poate fi un lucru bun sau un lucru rau, in functie de caz. de ex : daca eu sunt, sa zicem, o fata cuminte, nepopulara, care invata bine, influentabila, dar dornica de a avea succes in relatiile cu ceilalti si intru intr un anturaj rau, cu probleme, nu e greu de ghicit cum o sa ajung si eu: fumat, droguri ( in cel mai rau caz), bautura...
dar, din fericire, mai sunt si adolescenti puternici, care poate chiar daca au intrat in anturajul respectiv, stiu care sunt limitele si cand sa se opreasca. happy
mai este si cazul in care sunt un adolescent cu probleme, pe care faptul ca stau intr un grup de prieteni adevarati, buni, dornici sa faca bine, ma ajuta happy

| marry a răspuns:

Da! un adolescent este influentat f mult de anturaj...rar gasesti persoane care nu se lasa influentati de cei din jurwinking

| bluerose a răspuns:

Anturajul contribuie foarte mult in dezvoltarea comportamentului adolescentului, in sens bun, daca anturajul este "bun" si in in sens rau, daca anturajul e "rau"! Prietenii trebuie alesi cu grija, si ar trebui tinut cont si de sugestiile parintilor in acest sens.

| smartdjs a răspuns:

Adolescenta de fapt e varsta cand incepem sa ne forma un carcater un anturaj un mod de viata totul depinde de noi ce anturaj alegem. Deprinderile ne caluzesc toata viata asa cum le formama acum.

| Ciprian271 a răspuns:

Depinde ce fel de prieteni iti alegi. Daca sunt respectosi iar tu nu vei invata de la ei bunele maniere si multe alte lucruri interesante, daca tu esti buna si respectoasa si ai ca prieteni niste golani atunci ei te vor invata ce stiu adica sa-si bata joc de batrani. Acum depinde de tine cum sa-ti alegi prietenii.

| naviDIabLO a răspuns:

Nu cred.

| ioanna a răspuns:

Da, contribuie in cea mai mare parte. Personalitatea unui adolescent este usor de modelat pentru ca nu este inca formata, omul raportandu-se intotdeauna la cei din jur. Cand cineva sta mai mult cu o persoana, incepe sa isi insuseasca anumite gesturi si comportamente de-ale personei respective, fara sa constientizeze acest lucru. Asa se intampla si cu adolescentul, daca petrece foarte mult timp cu anturajul sau, ii preia obiceiurile, incepe sa gandeasca asa cum o fac si ceilalti, pentru a se integra mai bine, sau din teama de a nu fi respins. Cu oameni valorosi si educati in jurul tau, vei parcurge o alta cale si vei avea o alta viziune asupra lucrurilor, dacat daca ai fi inconjurat de oameni diferiti de stilul tau de viata. Decat anturaj numeros si prost, mai bine cativa oameni si buni.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai contribuie, aurolacii de anturaj au fost convinsi sa traga din punga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dap!?
Daca ma intrebai acum 3-4 ani de tigarii iti spuneam ca am alergie la ele [un fel de alergie oh go on adica tusesc ft tare big grin]
Acum fumez la greu pentru ca si prietenu meu fumeaza big grin si toti din gasca mea [mai putin copchilele de 14 ani laughing ]
Anturajul influentzeaza in multe cazurii bune si rele happy
xoxo
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca anturajul este foarte important in dezvoltarea unui adolescent. Cum a zis si celya prieteni trebuie alesi cu grija si ar trrebui sa-i intrebi si pe parinti da ca sunt de acord cu prietenii tai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da contrubuie la dezvoltarea unui adolescent foarte mult pentru ca el incearca sa descopere mereu lucruri noi si este dornic de distractie... iar dc cei din jurul lui fac ceva va face si el pentru ca vrea sa fie mai prejos decat cei din anturajul lui

| floarealbastra a răspuns:

Anturajul contribuie la constructia ta, a comportamentului tau si a stilului tau de viata