| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, cu ce contribuie filosofii la dezvoltarea societatii?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fara filozofie dispare spiritul uman, ceea ce suntem noi, cu ce a contribuit? Cred ca fiecare om e un filozof in adancul lui, cred ca contribuie mult

| Mosotti a răspuns:

Cu nimic, isi pun tot felul de probleme, de ce aia, de ce ailalta, cum si ce fel, isi dau pareri ce si cum despre anume lucru. Gen ca viata nu are nici un sens, si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu idei despre viata, morala, fericire. Cu idei despre starea naturala, vezi Rousseau. Cu idei despre intemeierea si conducerea cetatii/societatilor umane, aici ai Platon, Aristotel. Sunt multi si interesanti dar au cam ramas doar la nivel de teorie, imposibil de a avea societati perfecte.