| georgianaanonim1 a întrebat:

Cititul ajuta la anxietate?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Te ajuta orice te face sa nu te gandesti la anxietate sau la cauzele ei, deci si cititul

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu cand citesc carti uit de totul. Este adevarat ca nici nu am boli din astea moderne, aiurite: anxietate, migrene si alte tampenii. Am fost crescut sa ma imbolnavesc numai cand ma doare, m-am jucat in praful drumului nu cu masca de praf pe fata. Adica am fost un copil normal, nu crescut in incubator. Apoi am devenit major si a trebuit sa lucrez si n-am avut timp de prostii. Cand ai de lucru nu te mai gandesti la aiureli. Acum este prea tarziu sa ma mai imbolnavesc din aiureli. La batranete am prea multe boli fizice ca sa ma mai gandesc la aiureli.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, dar numai cel din carte, nu si cel de pe un ecran electronic.

| Sn4k3 a răspuns:

Rezolvarea problemelor ajuta la anxietate.

| brokxy a răspuns:

Nu ca eu citesc foarte mult si nu ajuta.crede-ma iti zic sincer din experienta

| brokxy a răspuns:

Nu ca eu citesc foarte mult si nu ajuta.Crede-ma iti zic sincer din experienta

| Daniel_Onofrei_1990 a răspuns:

Daa, crede-ma! Te relaxeaza si pe langa asta iti antreneaza mintea, te face sa gandesti intr-o alta perspectiva. Citeste carti psihologice care, pe langa faptul ca te relaxeaza, iti vor gasi solutii la probleme tale cu anxietatea. P.s, ti o spune un patit al anxietatii!

| georgianaanonim1 explică (pentru Daniel_Onofrei_1990):

Cum ai trecut peste anxietate? Eu simt ca mor, nu ma simt bine deloc sad

| Daniel_Onofrei_1990 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Crede-ma, este o lupta grea, cu gandurile chinuitoare. Ai de lucrat mult timp cu tine, pana sa intelegi fiecare simptom si fiecare gand eronat pe care il ai. Este o lupta grea, dar cand vei invinge, va merita fiecare efort. Eu inca sunt in stadiu de anxietate, dar o pot influenta deseori. Nu sunt vindecat 100%

| georgianaanonim1 explică (pentru Daniel_Onofrei_1990):

Cum faci sa treci peste? Niste sfaturi ceva...

| Daniel_Onofrei_1990 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Doar incearca sa gasesti sursele care iti creaza teama sau panica, analizeaza-le foarte bine, petrece mult timp cu ele, nu te teme de ele, si incearca sa le gasesti cate un gand inlocuitor. Crede-ma, si credinta are un rol foarte mare, un 80% sau chiar mai mult. Depinde de vointa ta de vindecare! Ti aa spune mai multe in privat dar nu pot trimite mesaj

| georgianaanonim1 explică (pentru Daniel_Onofrei_1990):

De ce nu merge?

| Daniel_Onofrei_1990 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Spune ceva ca am statut de junior si nu pot trimite mesaj. Degeaba iti spun eu cum imi tin anxietate sub control daca tu ai alte frici, alte simptome. Tu ce fel de frici ai, sau ce simptome?

| georgianaanonim1 explică (pentru Daniel_Onofrei_1990):

Pai mi-e frica asa sa nu am vreo boala, si frica sa nu fac ceva ca dupa sa imi para rau.
Simptome, pai, atacuri de panica asa, stare de moleseala, nu prea pot sa dorm, mai dorm cu frica ma trezesc cu frica