| Anonim1321 a întrebat:

Cu ce ajuta cititul?

5 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

"Cu"
La dezvoltarea intelectului, la formarea educatiei, la...
Sa stii mai multe ca sa nu te prosteasca nimeni ca "laptele e negru".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezvolta inteligenta, imaginatia, formezi cultura generala sa poti purta conversatii mai deep, nu doar despre vreme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde, cititul de ce? De carti vechi?, romane, nuvele? ->In opinia mea nu te ajuta deloc. Continutul unei carti de 100 de pagini gasesti in 10 minute pe internet.
Psihologia, filozofia sunt singurele domenii in care mai merita sa citesti practic carti, In rest e pierdere de timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Opinia mea e ca opinia ta e total eronată.
Romanele alea te invata lectii de viata pe care nu le mai gasesti nicăieri. Aici ma refer la romanele titanilor literaturii: Victor Hugo, Balzac, Tolstoi, Dostoievski, Stendhal, Gustave Flaubert si multi alții

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Opinia mea despre opinia ta cu privire la opinia mea despre opiniea ta este ca cititul de romane e putin irelevant pentru ziua de azi.
De ce a-si citi 400 de pagini cu niste intamplari fabuloase pe cand as putea viziona un documentar de 15 minute pe yt care cuprinde esentialul romanului, sau un film ( desigur filmele nu sunt cele mai realiste adaptari )
Desigur cititul era de folos in perioada in care nu exista internetul, perioada in care oamenii erau "izolati" la cunostiintele locale sau cele date de mass media.
Acuma poti viziona situatia reala a intregii planete, poti afla istoria, perceptiile despre viata, a oameniilor de pretutindeni, operele de arta, biografia mariilor artisti, cele mai importante evenimente mondiale, conditia omului, filosofie in cateva zeci de minute.
Exemplu Dante`s Purgatorio
https://www.youtube.com/watch?v=8-ImAfevCOM
Dar desigur eu mai degraba is interesat de sfera istoriei/stiintei/filozofiei ce priveste viata contemporara.

Întrebări similare