| Andruta a întrebat:

Credeti ca la varsta mea (12 ani)este normal sa ma simt mai mult decat rebela.Adica simt ca trebuie sa fack exact ce ma taie pe mine capu` nu mai tin cont de parerile parintilor? Totusi m`am schimbat mult...Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| BicolorBell;x a răspuns:

Este normalhappy
La varsta ta incepi sa fi adolescenta, incepi sa crezi ca toata lumea este a ta! Singurul lucru pe care trebuie sa il stii ca de acum incolo incepe perioada grea.ai grija la anutraj, ai grija ce spui si ce faci.Crede-ma,pe mine anturajul aproape m-a distrus! Vei incepe sa cunosti strada... o sa descoperi prieteni care fumeaza, beau.ba chiar iau droguri! sa nu incerci asta numai pentru a fii cool!
Acum o sa incepi sa iti formezi personalitatea, o sa incepi sa te descoperi pe tine.
Este important sa stii si ce inseamna a fi rebel! Da, este forate bine sa fi asa, dar pana la un punct! Da, lupta pentru ceea ce vrei, dar nu depasi limita...[adica sa nu incerci sa devii "nebuna", deoarece o sa regreti can profii si parintii iti vor schimba parerea despre tine, si poate o sa ai de pierdut].
Stii, mai intai de a decide ce stil sau cum vrei sa fi, incearca sa te cunosti! Inceraca sa aflii cine esti si sa descoperi ce vrei de fapt de la viata.Asa o sa poti fi rebela, deoarece vei lupta pentru tot, dar cu sens.
Si nu uita, nu permita ca lumea sa te schimbe!
Te pup!:*

8 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Buna! E normal dar pana la o limita pentru ca de la 12 ani esti in preadolescenta, deci se contureaza imaginea pe care o sa o ai in urmatorii 5-6 ani, decisivi pentru viitorul tau caracter ca om.Deja incepi sa fii rebel, sa crezi ca ai dreptul sa faci ce vrei tu, sa te consideri matur intelectual, dar asta nu inseamna ca ai si dreptate. Parintii pot parea sacaitori dre cele mai multe ori dar sunt si cei care nu te lasa niciodata la greu.trebuie sa ai grija la cum te comporti cu ei. Desi nici eu nu ma mai inteleg deloc de la un timp cu mama incerc sa fac ceva in sensul asta...Bafta!

| Kitty a răspuns:

Este oarecum normal, insa trebuie sa-ti dozezi aceasta stare de a fi rebela pentru ca mai tarziu poate vei deveni o fitoasa, o increzuta care nu-si mai asculta parintii. Ceea ce spun parintii tai este fparte important si macar incearca sa-i asculti! Totusi parca varsta ta este putin cam mica pentru a gandi astfel, adica sa faci ce te taie pe tine capu`. Ai grija ce faci!

| Special_girl a răspuns:

Buna! E bine sa faci ceea ce simti, insa trebuie sa mai avem si limite.Si sincer, de la 12 ani sa nu mai tii cont de parerile parintilor, eu zic ca nu e bine.Ar trebui sa te mai linistesti un pic, si sunt sigura ca in sufletul tau stii ca parintii au dreptate in ceea ce spun.
Deci gandeste-te ca de pe acum daca faci ce te taie pe tine capul, cand vei fi majora la ce vei ajunge sa faci? Ce vei deveni?
Sfatul meu este sa te gandesti ca esti inca un copil si sa incerci sa-ti asculti cat de cat parintii!

| teodoram a răspuns:

Cred ca e foarte normal asta. eu la 14 nu o mai suport pe mama, ma enerveaza ca trebuie sa fac ca ea si nu ca mine si de aia ma cert foarte des cu ea din nimicuri straight face ...asta e happy varsta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai copii mai vedetiva de scoala si lasati tampenile si libertatea asta excesiva o sa aveti timp si de ea. Intradevar la varsta asta 12-17 ani din ce in ce mai rebeli sunt copii si intr-un fel este normal dar eu va dau un sfat sa va axati pe scoala happy. Oricumwinking bucurativa de copilarie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| TheButterflyEffect a răspuns:

O persoana ca mine in sfarsit... Da si eu st rebela, fac ceea ce simt mereu. Uite sfatul meu : Inainte eram groaznic de rebela [inca st rebela ] si nu`i ascultam pe ai mei deloc. Eu zic sa incepi cu lucruri marunte, si sa-i asculti. Nici eu nu`i ascult in toate [desi st mai mare decat tine, aveam 11 ani cand eram fff rebela ], dar totusi ii ascult. Este foarte normal sa te simti rebela, adica este varsta noastra, suntem tineri si asa... dar zic sa iti calci putin pe mandrie si sa-i asculti [nu zic mereu prosti ]. Bucura`te de copilarie dar sa nu faci prostii! Si asculta de parinti si fii atenta la scoala laughing nu e o prostie laughing.