| Isabelle_8419 a întrebat:

Credeti ca noi ne vedem mai urati decat ne vad ceilalti? Daca da, de ce? Funda:happy

Răspuns Câştigător
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Depinde de persoana. nu toata lumea se vede mai urat, mai prost etc. altii sunt chiar mandrii de propria persoana si ajung in cealalta extrema, sa devina egoisti, plini de sine si laudarosi. cat despre ceilalti, cred ca se considera mai "urati" din toate punctele de vedere, pentru ca se desconsidera, se judeca pe sine, se critica pentru orice, uneori ajung sa-si vada doar defectele, se descurajeaza in orice fac. aici ar trebui sa stea la baza increderea in propria persoana, autocontrolul si curajul pe care il dobandesti din experienta de viata. insa se pare ca persoanelor de acest gen le lipseste aceasta temelie, de aceea nu pot ridica "blocul". uneori acest tip de oameni au fost adesea jigniti, trasi in jos, criticati, insultati, batjocoriti etc., mai ales pentru fizic, partea exterioara, defectele de aspect, puse in evidenta de altii fara minte care se vad mai superiori si mai importanti si care incearca sa-si faca o cale libera pentru a "castiga" o lupta cu ceilalti. acestia din urma, descopera punctul sensibil si lovesc atunci cand ti-e lumea mai draga, si cand nu te astepti. de aceea, dupa parerea mea, persoanele care se subestimeaza au o sensibilitate mai mare cauzata de anumite momente mai urate din viata, care i-au marcat si care i-au facut sa se considere asa.
mereu in viata o sa ne lovim de oameni care vor sa ne traga in prapastie, pentru a se ridica ei, sau care vor incerca din rasputeri sa ne puna intr-o lumina proasta pentru a parea ei mai buni. de aceea trebuie sa avem baza, pentru a nu ajunge sa ne plangem de mila. nu inseamna ca daca o mana de oameni ne jignesc, asa trebuie sa o faca toti pe care ii intalnim. deci nu toti ne vad urati, sau cu defecte, ci aceasta gandire pe care o pot avea cei din jur este doar in imaginatia noastra.winking

5 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Probabil...
Si poate ceilalti ne vad mai urati decat ne vedem noi...sau nu ne plac cum o facem noi

| DeCe a răspuns:

Cred ca noi ne vedem mai frumosi decat ne vad altii.laughing

| DelphhiN a răspuns:

Da...deoarece niciodata nu vom fi multumiti de noi insine.si va fi ceva care sa arate mai bine ca noi si nvom dori s fim si noi ca pers respectiva...e ok rasp? te-am lamurit? primesc fundissa? pooopici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, este exact invers in cele mai multe cazuri. Oamenii sunt foarte egocentrici si au o parere foarte buna despre ei.
Evident exista exceptii care au o parere prea proasta despre ei insisi, insa sunt cazuri mai rare decat cele mentionate mai sus.
Bafta!

| Floryangel_8079 a răspuns:

DA pentru ca avem tendința sa ne găsim defecte...pentru ca ne place mai mult ce au alți decât ce avem noi.