| ForeverWarrior a întrebat:

De ce in ziua de azi aproape toata lumea pune accent pe bani si frumusete? Mai demult nu era asa...credeti ca "frumosii" au mai multe sanse decat cei care se considera "urati"?

7 răspunsuri:
| LeontinAndrei a răspuns:

Aligator, din punct de vedere evolutionist pot spune un lucru. Acum o mie sau doua mii de ani femeile puneau accent pe putere. Ele erau interesate de barbatii ce puteau oferi protectia familiei, ce puteau aduce hrana si toate cele (ca in epoca de piatra), insa generatiile s-au schimbat si acum apar alte interese. Sunt cautati cei care au bani si/sau cei care arata bine. Cu toate acestea exista totusi oameni ce se iubesc cu adevarat, sau asa se crede, insa numarul acestor persoane incepe sa scada tot mai mult de la an la an. Legat de ce spui tu cu cei care se considera urati, este o mentalitate des intalnita si de regula apare la persoanele ce au fost respinse de catre societate in repetate randuri creand o stare de nesiguranta in propria lor persoana. Acest lucru creaza persoane complexate datorita asepctului lor fizic, lucru ce actioneaza asupra psihicului si care se cunoaste mai departe in modul lor de abordare a potentialilor parteneri. Astfel, raspunsul la cea de-a doua intrebare este "Daca te consideri frumos inseamna ca nu esti complexat din aceasta cauza, deci ai mai multe sanse sa cuceresti mai usor o persoana. Deci da, cei ce se considera frumosi au mai multe sanse fata de cei ce se considera mai putin placuti."

| Analytical a răspuns:

Raspunsul e echilibrat si se afla undeva la mijloc. Sa stii, ca odata cu "vremea bunicii" s-a dus si mintea unora, gandirea in general, nu ar trebui sa te mire, iti da coate tot ce te inconjoara. De ce au sanse? De ce nu? Depinde de tupeu si de papagal, + ca conteaza prestatia, logica, gandirea. Multi prefera desteptele pentru o realtie de lunga durata decat una frumoasa care-i blonda pe creier, pentru ca este evident de ce o vor, in pat. Si atunci? Cine predomina? Eu zic ca inteligentii.

| adriang95 a răspuns (pentru Analytical):

Wrong! Este o vorba confirmata, de altfel, de multe fete: O femeie umbla cat e tanara dupa un macho, dupa care se casatoreste cu unul inteligent...
Deci in perioada aceea a vietii (tineretea) de care trebuie sa profitam cu totii, cine iese in castig? Cel ce cotizeaza, cel ce arata bine si cel ce da cu pumnul. Si cine ramane de prost? Cel ce gandeste, cel ce scrie poezii, cel ce ar putea fi un adevarat romantic.
Dar ce se intampla? Numarul celor din urma incepe sa scada din cauza asta. Constienti ca o cariera nu le aduce fericire pe plan sentimental, accepta sa li se spele creierul de media si efectul de turma si se alatura tipilor "cul" care considera ca totul li se cuvine pentru ca exista.
Mai sunt si cativa ca mine care spera ca si cu aceasta viata de "scursura" a societatii tinere sau viitor stalp social vor ajunge sa intalneasca o dragoste reala, adevarata (pleonasm intentionat)...

| Analytical a răspuns (pentru adriang95):

Right or wrong?! it's identically. Nu in atatea cuvinte, bineinteles. Cine conteaza ei sau tu? Cine se bucura ca sufletul tau are pace si se bucura? "Spiritul de turma" sau tu? Cine este intr-adevar inteligent ca aleg totul cu minte, ei sau tu? Eii bine, de ce m-ai contrazice? Eu zic ca, este frumos sa scrii si sa compui poezii, sa fii romantic si sa fii exact asa cum iti dicteaza inima, sufletul. Esti mai castigat ca cel care are ceva frumos pe moment, dar sufletul tau il ai pentru eternitate. De ce sa nu asteptam? De ce sa? Pentru ca merita. Cineva, odata imi va rasplati asteptarea mea indelungata. Fericirea mea consta in a-l face fericit pe cel de langa mine, pentru ca prin ochii lui eu imi gasesc bucuria si fericirea. "Printul fermecat" nu trebuie sa fie imbracat la moda, sa fie valvoi, sa foloseasca un vocabular trend, ci sa fie simplu. Simplitatea este frumusetea. Da, multi zic: "Eu nu pot sa-l iubesc pentru ca arata naspa", inima nimeni nu i-o verifica(?). Logic, nu judec dupa aspect din spusele de mai sus, dar daca arata groaznic, cu siguranta nu va fi pentru mine. De ce? Mintea mea il opreste, nu ma pot indragosti de cineva cu care nu as iesi din casa. Nu o fac intentionat, dar el nu va fi pentru mine. Prieten il accept cu cea mai mare placere. Acceptabil zic, dar cel mai mare pret pun pe gandire si inteligenta cu care ma voi confrunta. (sper ca ai inteles cum zic, nu zic niciodata nu, ca nu se stie niciodata) Imi place ca esti romantic, ca speri la o dragoste adevarata, la fel ca mine, si imi place ca cunosti pleonasmele.

| AriannaAri a răspuns:

In ziua de azi toata lumea e moarta dupa bani oh go on (cu anumite exceptii) ..majoritatea fetelor daca vad unu frumos fara bani si unul batran cu bani, cu siguranta il aleg pe al 2-lea (cum s-au vazut multe exemple si pe la TVlaughing ). Iar dupa parere mea, "uratii", daca au un caracter calumea, pot avea cu siguranta mai multe sanse ca "frumosii". Mai exista si acele mici exceptii printre fete care se uita si la aspectul interior, nu doar la cel exterior si la bani etc...

| stef112 a răspuns:

De boicei oamenii urati spun ca nu conteaza frumusetea exterioara ci frumusetea interioara dar sa fim seriosi ca, conteaza si frumusetea exterioara nu in totalitate dar conteaza...

| Dement_Copil_1998 a răspuns:

Asculta`ma putin, Nimeni nu e urat sau Frumos, placerile oamenilor sunt diferite fiecaruia ii place alceva sau intamplator alte lucruriwinking daca tu te crezi urat, toti o sa creada astabig grinwinkingpentru ca asa te faci tu