| jo_7070 a întrebat:

Credeti ca o sa fie greu subiectu maine la evaluare nationala? love struck

Răspuns Câştigător
| aLeks_4722 a răspuns:

Va fi foarte usor stai linistita, examenul este mai usor decat simulareawinking daca nu ai emotii la examen vei sti tot, stai chill xD

2 răspunsuri:
| Alexiyaaaa a răspuns:

Si eu dau maine examenulsad
Sper sa fie usor,acum sa vedem,maine e momentul adevaruluilaughingcum s-ar zice.

Uite astea sun subiecetele de anul trecut de la ROMANA,DACA AI NEVOIE DE ELE:d

Toate subiectele sunt obligatorii. Se acordă 10 puncte din oficiu.
• Timpul efectiv de lucru este de 2 ore.
SUBIECTUL I (42 de puncte)
Citeste cu atenŃie textul următor:
Un poloboc* cu vin
Mergea în car pe drum, încet si foarte lin;
Iar altul cu desărt*, las’ că vinea* mai tare
Dar si hodorogea,
Făcând un vuiet mare,
Încât cei trecători în laturi toŃi fugeau:
Atunci când el folos nimica n-aducea.
Asemine* în lume,
Acel ce tuturor se laudă si spune
În trebi* puŃin sporeste.
Iar cel ce tace,
Si treabă face:
Acela purure* mai sigur isprăveste.
(Alecu Donici, Două poloboace)
*poloboc – butoi
*cu desărt (cu desert) – gol, fără conŃinut
*vinea – venea
*asemine – asemenea
*trebi – treburi
*purure – pururi
A.
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul pentru fiecare dintre cerinŃele de mai jos:
1. Notează câte un antonim potrivit pentru sensul din text al cuvintelor subliniate: încet, vuiet,
mare. 6 puncte
2. Explică rolul virgulei în structura: Mergea în car pe drum, încet si foarte lin. 6 puncte
3. MenŃionează, din textul dat, trei structuri care prezintă trăsături ale butoiului plin. 6 puncte
4. Transcrie versurile care conŃin o imagine vizuală si o imagine auditivă, din textul dat. 6 puncte
5. Prezintă, pe scurt, semnificaŃia titlului fabulei date. 6 puncte
B.
Redactează o compunere de 10 – 15 rânduri în care să-Ńi exprimi opinia privind mesajul pe care
îl transmite morala fabulei Două poloboace de Alecu Donici. 12 puncte
În compunerea ta, trebuie:
- să prezinŃi mesajul fabulei date;
- să ilustrezi opinia ta cu exemple adecvate, selectate din textul dat;
- să utilizezi un conŃinut adecvat tipului de text si cerinŃei formulate;
- să respecŃi limita minimă de spaŃiu indicată.
Ministerul EducaŃiei, Cercetării, Tineretului si Sportului
Centrul NaŃional de Evaluare si Examinare
Probă scrisă la Limba si literatura română
SUBIECTUL al II - lea (36 de puncte)
Citeste cu atenŃie textul următor:
Pe Pământ, viaŃa este pretutindeni. Sub fiecare piatră, în orice colŃ de verdeaŃă, în vârful
celor mai înalŃi munŃi si chiar în deserturile neprimitoare. CredeŃi că staŃi singuri în camera
voastră? O cu zeci de fiinŃe mici ca dimensiuni si alte miliarde de organisme, prea mici pentru a
fi văzute. Pe Terra, datorită condiŃiilor propice* vieŃii, au apărut nenumărate specii de virusuri,
bacterii, plante si animale. Majoritatea îsi datorează existenŃa apei în stare lichidă, planeta
noastră fiind situată nici prea aproape de Soare (pentru ca apa să se evapore), nici prea
departe (pentru ca apa să îngheŃe).
A existat o junglă pe Venus?
Ce putem spune, despre viaŃa pe celelalte planete din Sistemul Solar? Sau despre cea
de pe sateliŃii planetelor? În Sistemul Solar există opt planete si 167 de sateliŃi. Dintre planete,
patru au suprafaŃă solidă si trei dintre acestea atmosferă (Venus, Terra, Marte). Dintre sateliŃi
doar unul are atmosferă (Titan) si mai mulŃi sunt compusi din apă îngheŃată. Totusi un singur
satelit (Europa) conŃine un ocean în care s-ar putea găsi viaŃa.
(Adrian Sonika, ViaŃa pe alte planete, în Terra Magazin)
*propice – favorabil, prielnic, nimerit, potrivit
A.
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul pentru fiecare dintre cerinŃele de mai jos:
1. Formulează câte un enunŃ în care să numesti următoarele elemente care privesc articolul
citat:
- condiŃia esenŃială care a favorizat apariŃia vieŃii pe planeta Pământ;
- numărul de planete si de sateliŃi din Sistemul Solar;
- satelitul care conŃine un ocean în care s-ar putea găsi viaŃa. 6 puncte
2. Selectează două structuri care prezintă condiŃiile de pe Terra, ce favorizează viaŃa. 6 puncte
3. Notează litera corespunzătoare răspunsului corect pentru următoarea cerinŃă. 6 puncte
Cuvântul subliniat din enunŃul Pe Pământ, viaŃa este pretutindeni are funcŃia sintactică de:
a) nume predicativ;
b) complement circumstanŃial de loc;
c) complement circumstanŃial de mod.
4. Precizează valoarea morfologică pentru fiecare dintre cuvintele subliniate în text: fiecare, o,
spune. 6 puncte
B.
Redactează o compunere, de 10 – 15 rânduri, în care, pornind de la informaŃiile din textul dat,
să prezinŃi o întâmplare imaginară din jungla de pe planeta Venus. 12 puncte
În compunerea ta, trebuie:
- să prezinŃi, pe scurt, o întâmplare imaginară din jungla de pe planeta Venus, la care tu să fii
martor;
- să-Ńi exprimi opinia despre frumuseŃea unui peisaj de junglă de pe o altă planetă;
- să ai un conŃinut adecvat tipului de text si cerinŃei formulate;
- să respecŃi limita minimă de spaŃiu indicată.
IAR ASTEA SUNT REZOLVARILElove struck

VALUAREA NAłIONALĂ PENTRU ELEVII CLASEI A VIII-A
Anul scolar 2010 – 2011
Proba scrisă la Limba si literatura română
BAREM DE EVALUARE SI DE NOTARE
MODEL
• Se punctează oricare alte formulări/ modalităŃi de rezolvare corectă a cerinŃelor.
• Nu se acordă punctaje intermediare, altele decât cele precizate explicit prin barem. Nu se
acordă fracŃiuni de punct.
• Se acordă 10 puncte din oficiu. Nota finală se calculează prin împărŃirea punctajului total
acordat pentru lucrare la 10.
SUBIECTUL I (42 de puncte)
A
1. câte 2 puncte pentru notarea oricăror antonime potrivite sensului din text al cuvintelor subliniate
(de exemplu, încet – repede, vuiet – liniste, mare – mic) 3x2p=6 puncte
2. explicarea rolului utilizării virgulei în structura dată (coordonarea a două părŃi de propoziŃie de
acelasi fel) 6 puncte
3. câte 2 puncte pentru menŃionarea oricăror trei dintre structurile cerute (de exemplu, cu vin;
mergea, în car, pe drum; încet si foarte lin) 3x2p=6 puncte
4. câte 3 puncte pentru menŃionarea oricăror imagini vizuale, respectiv auditive (de exemplu, Încât
cei trecători în laturi toŃi fugeau – imagine vizuală; Dar si hodorogea – imagine auditivă)
2x3p=6 puncte
5. prezentarea, pe scurt, a semnificaŃiei titlului (de exemplu, alegoria care sugerează profilul omului
profund, care face lucruri temeinice etc., în antiteză cu cea a omului lăudăros, care mai mult
vorbeste decât lucrează) 6 puncte
B.
- prezentarea mesajului fabulei (4 p. pentru un răspuns convingător, cu exemple adecvate; 2p.
pentru un răspuns parŃial, fără evidenŃierea mesajului prin exemple adecvate) 4 puncte
- ilustrarea opiniei: (4 p. pentru ilustrarea opiniei cu exemple adecvate; 2 p. pentru prezentarea
opiniei, fără exemple adecvate) 4 puncte
- redactarea unui conŃinut adecvat cerinŃei formulate (Claritatea si coerenŃa ideilor, echilibrul între
componente: opinie – motivare, dispunerea paragrafelorhappy – 2p./ parŃial adecvat – 1p. 2 puncte
- respectarea limitei minime de spaŃiu indicate 2 puncte
SUBIECTUL al II - lea (36 de puncte)
A
1. câte 2 puncte pentru formularea corectă a fiecăruia din cele trei enunŃuri cerute (de exemplu:
CondiŃia esenŃială care a favorizat apariŃia vieŃii pe planeta Pământ a fost existenŃa apei în stare
lichidă; În Sistemul Solar există opt planete si 167 de sateliŃi; Singurul satelit care conŃine un ocean
ce poate conŃine viaŃă este Europa) 3x2p=6 puncte
2. câte 2 puncte pentru selectarea fiecăreia din cele două structuri care prezintă condiŃiile de pe
Terra ce favorizează viaŃa (apa în stare lichidă; situarea nici prea aproape, nici prea departe de
Soare) 3x2p=6 puncte
3. b 6 puncte
4. câte 2 puncte pentru precizarea valorii morfologice a fiecăruia din cele trei cuvinte subliniate
(fiecare – adjectiv pronominal nehotărât; o – pronume personal; spune – verb) 3x2p=6 puncte

EU zic K ASTEA au fost usoare,acum sa vedem cum va fi la noisad

bafta:X:X

| radu_8253 a răspuns:

Daca ai invatat nu