| Morphix a întrebat:

Credeti ca oamenii sunt creati special? Credeti ca fiecare are scopul lui.Cum credeti ca iti poti gasi acel rost mai bine zis depista? Trebuie sa avem teluri in viata?

9 răspunsuri:
| Leea1234 a răspuns:

Eu cred ca fiecare dintre noi am fost lasati pe pamant cu un scop anume, depinde de noi daca stim sa il urmam! si cum spune religia ca fiecare copil nenascut trebuie lasat sa se nasca ca el poate fi cel care va schimba lumea. iar teluri cred ca e bine sa ai, te ajuta sa fi mai calculat, organizat in viata

| fabiola a răspuns:

Toti avem un scop, o ambitie, o dorinta in viata! Problema este ca acel drum nu e drept, nu e usor de parcurs. Dai de obstacole, mai mari, mai mici. Daca in permanenta stim unde vrem sa ajungem, si nu ne lasam dusi de val, ajungem!
E bine sa avem teluri, dar si ambitie!

| Mo a răspuns:

Cred ca fiecare are un scop pe pamant, si mai cred ca este bine sa ai un scop in viata, astfel iti poti descoperi adevarata vocatie.
pa-pa

| MADALINAAAA a răspuns:

Da...eu cred ca oamenii au fost creati cu un scop.Si fiecare om trebuie sa aiba un tel in viata, un motiv pentru care merge mai departe. Dar pentru ca sa-l atingi, trebuie sa stii ce vrei, sa-ti doresti foarte tare lucrul acela si sa treci peste tot ce se opune vointei tale. Un sut in fund, e un pas inainte...Astfel.de am fi creeati, daca nu am intampina greutati in viata,, ar fi totul prea usor. Fara sufrinta nu ai intelege iubirea.deci.toate au un scop.

| Cryss a răspuns:

Toti avem un scop in viata fie cat de mic happy, acel rost zic eu ca o sa il gasesti cand te astepti tu mai putin, poate chiar si acum iti "bate" la usahee hee. Da, trebuie sa avem teluri in viata, si oricum fiecare are, si se ambitioneaza sa il ajunga fiindca asta ne ajuta sa ne formam ca oameni, ca persoane individuale.

| Lorenada a răspuns:

Oamenii sunt fiintele vii care au inregistrat cele mai mari cresteri ale intelectului, comportamentului in comparatie cu celelalte. Oricare din noi are un anumit scop in viata, atunci cu ce rost ar mai trai.

| bibitza a răspuns:

Eu cred ca un om nu poate trai fara a avea un tel in viata... fara a avea un motiv in viata...fie pe plan profesional social sau sentimental cred ca fiecare are un motiv pentru a se trezii dimineata.consider ca rostul in viata fiecare il are inca de la inceputul vietii.de exemplu cei cu vicii (droguri, alcool, tutun...etc).eu consider ca au avut au sau vor avea aceasta ''boala'' tocmai pentru a le arata celorlanti un lucru negativ.cat despre intrebarea daca suntem creati special nu am decat un rasp : D-zeu stie de ce ne-a creat!

| irynna a răspuns:

Da.trebuie sa avem teluri in viata.trebuie sa ni le stabilim si sa ne ghidam dupa ele.asta ne va facilita drumul pe care va trebui sa il parcurgem in vederea atingerii lui.telurile sunt uneori niste idealuri.fiecare om ar trebui sa aiba un tel.sa faca ceea ce ii place, sa dezvolte o pasiune pentru un lucru, pentru o anume materie iar apoi odata stabilit un punct de reper.pasii ce trebuiesc parcursi vor fi mai usor de urmat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti avem un scop in viata, mantuirea, faptele care duc la mantuire dar altii prefera sa isi asume ei scopuri personale si lumesti.