| AvalohAlyn a întrebat:

Care-i scopul pentru care am fost creați de către Creator și ni s-a dat o viata?

10 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Daca nu stim cine e creatorul, e logic ca nu stim nici scopul.

| Hyperion7 a răspuns:

Scopul, mă gândesc eu, este mântuirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mântuirea.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Dumnezeu Tea adus pe lumea Asta și pământul ăsta pe care azi calci și pășești și trăiești și respiri și te îngrijești și te hrănești și nu dormi pe străzi ția dat mai mult decât să-i ceri 2 mâini 2 picioare doi ochi o minte sănătoasă o gândiri sănătoasă un suflet curată o inima curată Tea pus în jurul oamenilor și a mai puțin oamenilor ția dat liberul albitru la absolut tot în viața asta viață pe pământul asta îți poate fi și frumoasă dar tot o dată și una urâtă de ce? Căci Dumnezeu are niște așteptări de la noi fiecare in parte Dumnezeu are așteptări de la noi toți în parte nea dăruit un suflet curată nea dăruit o inima curată dar noi ce face cu sufletul nostru? Noi ce facem cu inima noastră pe unde le aducem? Pe unde le tărâm? Pe unde ne ducem? Pe unde ne tărâm? Prin locuri care nu ar trebuie să-l gândim și să-l considerăm existente dar minte să-le călcăm săne îndrumăm către ele. Ști ce spune Dumnezeu? ți-am dat și o conștința sănătoasă ți-am dată și o rațiune sănătoasă ți-am dat și o memorie sănătoasă ți-am dat și o minte limpede și Sănătoasă Ți-am dat și un suflet sănătos și curată ți-am dat și o inima sănătoasă și curată de ce omul îți faci rău singur? Dece omule încă te mai întrebi care îți este scopul după tot ce-ți ofer fără sa ma întrebi și sa țise cuvină de ce omule încă faci rău? Dece nu te ferești omule de rău? Dece omule încă îți murdărești sufletul? Dece omule îți murdărești inima? Dece omule îți murdărești ochii? Apoi ne permitem să-l și judecăm apoi ne permitem sa facem glume pe seama lui apoi ne permitem să-l facem în toate felurile murdare și El ce face? Dumnezeu rabdă tace speră în continuarea crede în noi în continuare căci ne vom îndepărta de rău de a ne mai murdări sufletele și inima și gândurile și ochii nea dată mai mult de fiecare dată și noi de fiecare dată neam bătut joc și de noi și de alți oamenii și suflete și inimi nevinovați și nevinovate de noi faptuim noi ne murdărim sufletul noi ne murdărim sănătatea sufletului noi ne murdărim sănătatea inimi noi ne murdărim și ne îmbolnăvim nu ne încercă nici cel rău cât rău își face omul singur cu mâna și fapta lui până și cel rău la un momendată se plictisește sa mai facă rău dar omul cu toate darurilor care Dumnezeu le-a dat și ile dă omul face și rău și își face și rău apoi omule de întreabă apoi omul judecă apoi omul jelește apoi apoi se îndepărtează de Dumnezeu și începe să-l judece să-l bârfească de rău să mintă în numele lui Dumnezeu să-și bată joc de Dumnezeu să-l considere mic și să-l subestimeze pe Dumnezeu faptele noastre vor vorbi pentru El Dumnezeu faptele noastre ne va apropia de El De Dumnezeu faptele noastre va arăta cine cine este într-adevăr cu Adevărat în fața lui lui Dumnezeu lisus a fost biciuit crucificat bătut huiduit mințit trădat omorâtă în cuie și-a vârsta sângele pentru noi în durerii pe care omul nu le poate ști și le poate suporta iar noi ce facem? Noi încă făptuim ce nu ar trebuie Niciodată sa facem ce nise spune sa nu facem ce nisa zis sa nu facem cu secole un urmă nu este ceva nou ce omul astăzi află nisa scris nisa spus nise zice cei greșit și cei bine cei rău și ce nu-i bine noi ce făptuim? Noi ce facem? Acum ai înțelese de ce omul fără scop nu știe ce sa facă? Acum ai înțelese de ce omul nu are scop? Acum ai înțelese de ce ești rătăcit? Acum ai înțelese de ce rătăcești? Acum ai înțelese de ce sufletul îți este murdar și rănit? Acum ai înțelese de ce inima îți este obosită și Frântă? Acum ai înțelese de ce ai gânduri murdare și intenți greșite? Ce nu țisa dată să trăiești conștientă? Ce nu țisa oferit sa trăiești sănătos? Ce nu ția dat săte ferești de rău și să-ți fie bine? Sa duci o viață liniștită sa duci o viață conștientă să duci o viață cum alți nu-și pot permite cum alți nu au cum... Faptele noastre în fața lui Dumnezeu ne vorbesc faptele noastre în fața lui Dumnezeu arăta cine suntem într-adevăr cu Adevărat cine suntem intențiile noastre arăta cine suntem în fața lui Dumnezeu îmi pare enorm enorm enorm enorm de rău că oamenii nu-și dau încă seama cât poate însemna Dumnezeul în viața noastră îmi pare enorm de mult de rău că oamenii nu-și dau seama încă și nu vor să-l accepte pe Dumnezeu în sufletul lor și inima lor și gândul lor apoi tot pe el pe Dumnezeu îl judecăm tot pe el Pe Dumnezeu îmi vedem rău apoi tot pe Dumnezeu îl considerăm mic și în subestimăm ne batem joc de el de Dumnezeu nisea oferit atâtea nisea dat atâtea nise oferă atâtea nise da atâtea și omul ce face noi ce facem? Știți ce facem? Rău facem rău făptuim rău mințim rău ne dorim rău ne bucurăm la necazul altuia cum acel suflet sa nu rătăcească? Cum acel suflet sa nu se îmbolnăvească? Cum acel suflet sa nu se murdărească? Cum acea inima sa mai fie o inima Adevărată și Sănătoasă?

| Drake21 a răspuns:

Regele razboiului berbecul hiperionrolling on the floor)) nu cred ca mantuirea este un scop, mantuirea este un dar de la Dumnezeu, nu exista nici un scop si nici un ideal, inchiriez o barca cu vasle si navighez si cant pe un fluviu

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

M ai este scopul de a obtine tot ce vezi poti atinge si este disponibil, dar mantuirea daca nu o daruieste Dumnezeu nu ne putem Mantui

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Simona nu o fost disponibila iar dupa un timp devenise disponibila dar deja vazusem flacara geamana

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Căci în Dar sunteţi mântuiţi, prin credinţă, şi aceasta nu de la voi: al lui Dumnezeu este darul. Bine el poate da multe daruri clarviziune, intelepciune, credinta puternica sunt multe daruri

| EestiSodalane a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat din iubire, ca să ne îndumnezeiască, să ne dea din viața și fericirea Lui eternă.

| Voinescu_Catalin_ a răspuns:

Uite cum facem. Daca tu imi raspunzi cu cati de *i se scrie Isus, -- si de ce --. o sa-ti raspund si eu la dilema ta.
Iti dau doar un mic indiciu. Chiar crezi ca stie cineva EXACT care este scopul?