| Saya_1767 a întrebat:

Credeti ca poate exista prietenie intre o fata si un baiat fara sa intervina dragostea?

Fundabig grin

6 răspunsuri:
| BiaSiAtat a răspuns:

Da numai ca unii nu cred astya.Eu sunt prietena cu un baiat si prieteni mei zic ca sunte iubititi! Bleak!

| Romancutza a răspuns:

Eu una cred ca se poate, ba chiar mi s-a intamplat, fara ca cineva dintre noi sa ve indragosteasca de celalatwinking
Cunosc multe persoare de un baiat si o fata care sunt doar simpli amici.

Bafta in continuare OOppsss! Sa ai parte de succes in viata si sper ca toate visele sa ti se indeplineasca, iar daca vrei sa ai o simpla prietenie cu un baiat sau fata sper sa reusitiwinking.

| Alina0491 a răspuns:

Da, cred ca se poate. Cred asta pentru ca am avut o prietenie de multi ani cu un baiat si nicidecum nu ne-am indragostit unul de celalalt. Eram de aceiasi varsta, eram in aceiasi scoala insa nu in aceiasi clasa. Locuiam ft ft aproape unul de celalalt. Ne intalneam zilnic, povestea, radeam, plangeam impreuna. Eu nu m-am indragostit de el si nici el de mine. A fost o prietenie foarte frumoasa.
Datorita acestei prieteni cu acel baiat, sunt sigura ca poate exista o prietenie intre o fata si un baiat fara ca intre ei sa intervina dragostea.
La un moment dat simti ceva pentru el/ea insa nu e dragoste, e o afectiune deosebita datorita faptului ca tu ii sunosti toate problemele.
Si... am observat ca de cele mai multe ori intr-un prieten de sex opus poti sa ai mai multa incredere decat intr-un prieten de sexul tau.
Asta este parerea mea!

| Nightfall a răspuns:

Acesta e unul din lucrurile de care sunt sigur in viata: nu se poate. Prietenia si dragostea, in adevaratele lor sensuri, sunt ambele lucruri foarte rare. Intre doua persoane de acelasi sex, prietenia adevarata poate fi atinsa. Intre doua persoane de sex opus, din nou, poate fi atinsa, DAR tocmai fiindca se va ajunge pana acolo, in cazul acesta nu se va putea oprii niciodata doar la atat si amandoi se vor indragosti unul de celalalt, in cele din urma. E posibil si ca numai unul din cei doi sa se indragosteasca de celalalt, iar atunci explicatia consta in faptul ca doar unul si-a oferit prietenia cu adevarat si asa cum am spus-o deja, a trecut inevitabil si dincolo de ea, pe cand pentru celalalt relatia nu a fost decat una de amicitie, chiar daca persoana respectiva poate sustine ca o leaga o prietenie foarte stabila. Apoi, mai exista si cazul in care atat fata cat si baiatul declara relatia ca fiind una de prietenie si atunci posibilitatile se impart. Fie legatura dintre cei doi nu e de fapt decat una de amicitie si e doar impresia lor sau pretind ei ca traiesc o prietenie, caz in care cei doi insulta practic prietenia adevarata, comparand-o cu o simpla amicitie. Daca acesta nu e cazul, atunci fie unul din ei, daca nu amandoi, are sentimente pentru celalalt si nu vrea sa o recunosca, fiindca probabil considera ca va strica relatia actuala, daca le expune si asta s-ar si intampla, daca celalalt nu i-ar raspunde sentimentelor, fiindca acesta nu ar tine la relatia de amicitie, presupusa prietenie pentru el/ea, suficient cat sa o continue, cand stie ca celalalt vede in ea mult mai mult de atat. In concluzie, parerea mea e ca intre o fata si un baiat poate exista fie doar o amicitie, care nu inseamna nimic, fie dragoste, care, asa cum am definit-o, cuprinde si prietenia, dar nu se rezuma niciodata doar la atat.

| Anonim_4797 a răspuns:

Eu cred ca la un moment dat unul dintre ei va simti ceva mai mult decat prietenie pentru persoana celalalta, chiar daca poate nu va recunoaste acest lucru :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de situatie si de cei doi. Cel putin la mine, m-am indragostit de cel mai bun pr al meu si se pare ca si el simte acelasi lucruhappy. Deci sunt cam indoita de acest tip de prietenie.