| croissant a întrebat:

Credeti ca singuratatea poate fi un moment bun de respiro? De descoperire?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Cameliapantiru a răspuns:

Da, cu siguranță. Dar pentru asta trebuie să știi cum să o "folosești" înțelept: investește în tine, citește cât de mult poți și din domenii cât mai diverse, învață o limbă străină nouă sau aprofundează una deja studiată, călătorește, fă sport, dezvoltă-te profesional, începe să practici noi hobby-uri (să pictezi, să cânți la un instrument, să gătești, să fotografiezi, să faci origami, să dansezi etc), fă școala de șoferi (dacă nu ai făcut-o deja), mergi la teatru, la expoziții, la concerte...

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Singuratatea e cel mai bun aliat al omului, nu inseala nu tradeaza si deschide orizonturi pe care cineva cu care risti sa traiesti in suferinta si probleme nu merita. Mai lipsesc robotii ca sa se adauge acea utilitate mecanica pentru o bucata din oameni singuri

| Cristianne a răspuns:

Cred că depinde de ce fel de singurătate vorbim - voluntară sau involuntară. În cazul celei voluntare, da, cred că e o oportunitate să iei o pauză de la tot ce te înconjoară și să profiți de timpul pe care îl ai cu tine însuți și să faci ce vrei tu.
În cazul celei involuntare, cred că e destul de greu să te descoperi și să te dezvolți ca persoană, pentru că intervine teama de singurătate și căutarea cu orice preț de ceva/cineva care să-ți mai ia din sentimentul nasol.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Uneori e buna dar nu e bine sa devina un obicei,singuratatea te ajuta intr-adevar sa mai descalcesti probleme cu sine insuti sau cu altii din jurul tau fara sa simti presiune dar in nici un caz nu trebuie sa devina chiar un obicei permanent, apare apoi monotonia si lipsa de socializare care uneori te omoara la figurat, pana la urma, spre exemplu, e cu totul altceva sa stai sa joci carti sau table cu niste persoane sau sa mai depanati amintiri decat doar tu cu tine sau in fata calculatorului/telefonului.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Pff, singurătatea asta-i „refugiul" meu de vreo 3 ani. tongue