| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in sfinta lumina. sau nici nu stiti ce inseamna

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Da, cred, daca e vorba de lumina sfanta care se aprinde in ziua de sambata la Pastele ortodox in Biserica Sfanta din Ierusalim.

10 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Nici nu stiu ce inseamna...
Esti fericit?laughing

| JustMe a răspuns:

Cei aia?

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Da de sfantul curent ce zici?

| xibalba a răspuns:

Remus, adica vrei sa spui ca lumina se propaga din cer? singura? Iar vata aia pusa din timp se aprinde tot singura? E cam impotriva legilor fizicii, dar ma rog. Pana atunci... traiasca sfantul curentbig grin

| viatadecacatt a răspuns:

Nici nu stiu ce inseamnathinking

| remus a răspuns:

Da cred, am vazut la tv cu multi ani in urma. Lumina Sfanta se propaga o singura data in an, in noaptea de INVIERE de SFINTELE PASTI, prin cupola care adaposteste Mormantul Domnului nostru ISUS CRISTOS, in prezenta unui preot de religie copta, pogoara Sf. Lumina pe lespedea mormantului, aici se aprinde vata pusa din timp, acest preot ia lumina si o aduce in fata pelerinilor, care iau lumina si pleaca spre tarile de origine.

| remus a răspuns:

Este de mentionat ca acel preot care intra in incinta mormantului este controlat de politie si allti preoti de alte religii, sa nu posede nici o sursa de foc, la fel ceasta lumina nu produce caldura, este de culoare alba-aurie.

| remus a răspuns:

Intra pe GOOGLE si tasteaza Sfanta Lumina, ai sa vezi si sa citesti tot ce nu stii, merita vazut, succes!

| Mihaela_2782 a răspuns:

Ce e aia?

| NoName0011 a răspuns:

Habar nu am laughing