| Atâtdedulce a întrebat:

Credeţi în suflete pereche? Argumentaţi. happy

Răspuns Câştigător
| REDSQ a răspuns:

Suflete pereche nu pot fi decat acele suflete carora le-a fost dat sa se intalneasca, apoi sa se respecte, sa se iubeasca reciproc si apoi cu timpul sa se PROTEJEZE unul pe altul chiar daca exista situatii de cearta, suparare si deznadejde. Un suflet pereche este acel suflet cu care te poti intelege DEPLIN in orice situatie si care te completeaza in atitudine, te intelege la nevoie. Sufletul pereche nu se refera strict doar la sentimentul de iubire care se consuma intre cei doi ci la contextul in care se afla indragostitii. Multi s-au inteles pentru o perioada si apoi s-au despartit cu regrete. Altii s-au certat la inceput si cu timpul au inceput sa simta dragoste amestecata cu respect si pasiunea de descoperire a celuilalt, iar relatia s-a inchegat. Altii au asteptari prea mari, altii se reped sa creada ca au intalnit sufletul pereche. Personal, cred ca sufletul pereche este o chestiune complexa ce tine de timp, intelegere, dragoste si respect. Daca ai aceste calitati tu si partenerul atunci...se poate numi SUFLET PERECHE. Gandirea mea este rezultatul experientei mele traite in decursul anilor (experiente neplacute din care am invatat si pe care le impartasesc cu drag voua)

7 răspunsuri:
| Psihoyounger a răspuns:

Nu, sunt de părere că nimic nu e etern, totul e relativ. Cred în iubire, însă nu în cea eternă. Cel puţin nu acum. happy

| n3bunatica a răspuns:

Da,cel putin eu cred, dar pana sa ajunga la tine sa fie "sufletul pereche" pe parcurs poate ca sufera si multi desi cred ca si au gasit sufletul pereche nu realizeaza atunci ca nu esti ci pe parcurs cand este tarziu si poate asa iti ratezi sansa la adevaratul suflet pereche.Atunci cand iti gasesti sufletul pereche e greu de descris in cuvinte...dar simti ca el este persoana pe care o astepti si langa care te regasesti, te completeaza, simti ca langa el/ea esti cea mai fericita persoana de pe Pamant.si tocmai atunci cand credeam ca nu mai avem nici o speranta sa il gasim, apare de unde nu te astepti. dragostea este un sentiment foarte frumos mai ales atunci cand gasesti adevarata dragostelove struck

| Roberta a răspuns:

Da eu cred. Foarte multe cupluri, foarte multi indragostiti, folosesc expresia "este sufletul meu pereche" dar foarte multi nu stiu exact despre ce e vorba si ce implica regasirea sufletului pereche.Este greu de descris in cuvinte senzatiile pe care le percepi cand iti intalnesti Sufletul pereche. Nu exista doar atractie fizica, emotionala, sexuala, simti ca este mult mai mult, ca tot ce simti si percepi va exista pentru totdeauna. Iubirea este atat de mare si profunda incat orice departare de sufletul tau pereche iti va produce stari de rau, in special stari de lesin (un fel de devitalizare a corpului), dureri de inima etc.

| UPSsss a răspuns:

Parerea mea este ca orice om isi are jumatatea acum depinde daca intalneste adevarata jumatate. uneori ne amagim cu relatii si iubiri care nu sunt tocmai perfecte inchidem ochii si trecem peste multe lucruri nu tocmai placute cand am putea pune un mare punct si am putea gasi adevaratul suflet pereche.iti urez mult succes in a gasi sufletul tau pereche!

| robert123 a răspuns:

Da eu cred stiu ca pentru oricine exista un ales sau o aleasa nu trebuie sa renuntam sa cautam caci aceea pesoane ni se va arata odatawinking

| LoveIsMyDrug a răspuns:

Nu mai cred in nimeni si nimic! Inainte credeam in "Best Friends Forever" si le spuneam tuturor ca exista dar se pare ca m-am inselat.Intr-un anumit punct...realizam cu totii ca ne-am inselat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ştiu dacă există aceste suflete pereche despre care vorbeşti, dar îmi place să cred în ele. Tuturor ne place să credem că există acea jumătate care te aşteaptă, cu care te vei întâlni şi vei fi fericit.Văd mulţi în jurul meu care şi-au găsit "sufletul pereche" şi asta mă bucură. Sufletul meu pereche se ascunde.