| UmbraDeVulpe a întrebat:

Cu ce e cel mai bine sa cureti si sa dezinfectezi masina de spalat ca sa fie buna cat mai mult timp?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ti-a fost utila informatia pe care ti-am lasat-o ca si comentariu in topicul acesta>> https://www.tpu.ro/......-cu-acest/

cred ca esti singura persoana care simte nevoia sa dezinfecteze masina de spalat cu solutii dedicate, nu e rau dar denota o problema! cum ti-am zis nici macar nu ai nevoie de solutii dedicate, atatea bloguri si siteuri spun de otet! :)
pai 1 la mana masina de spalat spala rufele cu detergent, ce face detergentul in afara de faptul ca curata hainele? dezinfecteaza! uita-te ce compozitie chimica are detergentul in general!
Deci in masina de spalat sunt mai putini microbi decat pe telecomanda de la tv!
Ti-am spus pentru a curata si dezinfecta in interiorul masinii de spalat>>solutia cu otet, o gasesti pe net, otetul dezinfecteaza, ce are structural la baza otetul? alcool!
Dar cineva a lipsit e la orele de chimie si nu stie ce putere are alcoolul in a dezinfecta, spirtul ce este ca structura?;)

Cu siguranta hainele tale nu contin pe ele Ebola sau mai stiu ce virus mortal, asa ca grijile tale sunt nefondate!

este bine sa cureti masina de spalat este adevarat, dar tu faci obsesii din aceste lucruri!

acum multi ani tatal meu avea o problema tot de asta obsesiva, spala masina lunar sub capota cu jet de apa, pana a stricat de 2 ori cablul de la ambreiajul masinii (asa era masina aia cu cablu), dupa ce i-am cumparat 2 cabluri si le-am schimbat la masina, ce am facut? i-am vandut masina! ca nu intelegea altfel!

Asa nici tu nu intelegi dar nu are cine sa te ia de manuta si sa te duca la medic!

Te-am mai invitat si cu alta ocazie sa mergi la medic, ai o anxietate puternica, nu iti mai face rau cu aceasta obsesie a super curatului, si a dezinfectatului, atata timp cat ai o igiena normala, faptul ca tu vezi microbi peste tot nu te ajuta cu nimic, si nimic nu te va ajuta sa nu-i mai vezi, decat tratamentul anxietatii si a TOC-ului!

Degeaba vei da cu dezinfectant in masina de spalat, maine o sa "vezi" microbi pe pereti, ce vei face? vei spala peretii? poimane o sa vezi bacterii pe capacul de la WC, in alte zile ai sa vezi microbi pe maini, in alta zi pe picioare si tot asa!
Este o problema si eu inteleg asta, medicul te poate ajuta!
Stand in aceasta situatie si avand mereu teama ca te vei imbolnavi, nu iti faci niciun bine!

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai dezinfecta mașină de spălat?

Răspuns utilizator avertizat
| ILoveBlackCats a răspuns:

Calgon, daca e sa ne luam dupa reclame

Răspuns utilizator avertizat
| ILoveBlackCats a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Folosesc, pentru curatarea generala amestec de apa si otet de mere, iar pentru "garnitura de cauciuc", amestec din apa, zeama de lămâie, si apa oxigenata. Desi nu e mare lucru, masina mea de spălat funcționează perfect normal