| Izza98 a întrebat:

Cu ce pot scapa de acnee? Vreau in principal metode de uscare a fetei, ceva ce sa-mi uste cosurile. Si daca stiti si cum scap de punctele negre e si mai bine!
Nu vreau medicamente, ceva metode "traditionale "ca sa zic asa!
Eu stiam ceva cu aspirina.dar ma rog!

5 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

Timpul te scapa de ele,crede-ma.
Si eu am avut probleme cu acneea, am folosit toate retetele/cremele posibil existente si degeaba.
A trecut timpul si am scapat de ele, doar ca mi-au ramas cateva semne, incerc sa scap de ele cu mierea de albine, care chiar da rezultate vizibile.

| SirGilbert a răspuns:

Spala-te pe fata cu un sapun nu foarte gras, unul care usuca, iar apoi imbiba un tampon de vata cu alcool medicinal si dati cu el pe fata.

| didii5 a răspuns:

O prietena foloseste zynerit si am inteles de la ea ca usuca cosurile, il gasesti in orice farmacie si cum a zis si SirGilbert si SebiAlex sa te speli cu sapun pe fata.

| dianacuza a răspuns:

Daca ai probleme cu punctele negre este clar ca ai tenul gras.In primul rand, tenul trebuia curatat cu produse speciale care reduc sebumul, curata tenul in propunzime si reduc punctele negre. Pentru aceasta, eu folosesc un gel de la Clean&Clear care ma ajuta mult sa-mi mentin tenul curat. Pentru acneea propriu-zisa incearca Aknesol, este foarte bun si te ajuta si in lupta cu punctele negre.Inafara de el,eu mai folosesc o crema de la Gerovital(Crema ultra-activa pentru tratarea cosurilor) care este foarte eficienta. Sunt foarte multumita,nu mai am nici cea mai mica urma de acnee si punctele negre nu mai exista de mult. Ai grija la sapunuri,nu toate sunt foarte bune pentru ten,evita fondul de ten si produsele cosmetice care nu fac alt ceva decat sa agraveze situatia. Ai grija,nu folosi spirt si toate produsele,, traditionale'' sau metode auzite de la altii, precum stoarcerea lor etc pentru ca nu sunt bune si unele dintre ele iti pot arde tenul. De asemenea poti merge la un dermatolog, care cu siguranta iti va recomanda un tratament de specialitae. Mult succes, si ai grija ce faci! :*

| SebiAlex a răspuns:

Spala-te pe fata de 2/3 ori pe zi cu sapun, spala cu increde timp de 1/2 luni iti va trece!