| deea2sabau a întrebat:

Cu ce se ocupa o sefa a clasei? Ce responsabilitati are ea?

Răspuns Câştigător
| LoStEyEs a răspuns:

Eu sunt sefa clasei mele: trebuie sa fiu cat mai punctuala, sa fiu organizata, sa am totul sub control. cand va veni o sedinta, eu va trebui sa spun cum se comporta ei, daca sunt atenti la ore, etc. la sedinte va trebui sa-i si apar, si sa le apar drepturile, dar cand unele profesoare au dreptate in anumite privinte, nu deschid ciocu straight face tongue in pauze nu trebuie sa vorbesti cu nimeni despre ce aqti discutat la sedintawinking Eu am fost aleasa prin voturi. Oricum, daca vrei sa fi o sefa a clasei, va trebui sa fii foarte organizata, educata, si responsabila. E un pic cam greu pentru un elev normal, dar BAFTA!winking kiss kiss

6 răspunsuri:
| Marius151 a răspuns:

Trebuie sa te ocupi de intretinerea spiritului de colegialitate, sa fi draguta cu colegii, sa nu refuzi baietii din clasa daca vor sa iesiti la suc, sau sa va uitati la un film de ce nu.

| Candace a răspuns:

Eu am fost sefa clasei timp de 8 ani, acum la liceu s-a ales fata care a intrat prima si eu am devenit vicepresedinte al consiliul elevilor din liceu. chiar daca nu imi doream sa fiu din nou sefa clasei, m-a deranjat faptul ca a ales-o pe aia pentru ca a avut media mare, dar ca sa fi sefa clasei trebuie sa ai alte calitati, nu doar sa tocesti.

| alinae a răspuns:

De a face liniste cand se suna in clasa,sa aiba grija ca cei de serviciu sa faca curatenie, sa aiba grija de cheia de la dulap, sa vina dimineata devreme la scoala(de exemplu la noi in clasa unii nu mai au autobuz si vin la 7:30 ).Etc etc, sper ca te-am ajutat, pupici! :*

| Jolley a răspuns:

Eh cu mai nimic decat sa faci liste ( aica sa-i scrii pe cei ce vorbesc dup cesa sunat de intrare) responsabilitati sa ia note mari caam atat am fost si eu cam asta e

| PuiuDulshe a răspuns:

Sefa clasei are o responsabilitate mare! Ea trebuie sa faca liniste sa aiba grj sa nu se bata nimeni daca e o problema a clasei ea trebuie sa o rezolve! Daca un copil face o prostie trebuie sa mearga la diriginta si sa ii zica sa ii mai acorde inca o sansa etc! Astept Funda

| AbbyPunctSiDeLaCapat a răspuns:

Pai si eu sunt sefa clasei. Si in general am ocup de colegi. Adica :

- ii despart cand se bat si incerc sa-i impac cand se cearta

- ii linistesc pe cei care vorbesc in ora ( daca nu e profesorul/profesoara ) sau in asteptarea lui/ei. Daca nu tac, ii scriu pe o foaie.

- Daca s-a pierdut ceva, ii spun dirigintei.

- Sa stranga banii pentru carti care trebuiesc cumparate la scoala ( ma rog... asta te poate pune dirigintele/diriginta ).

Si in rest, fii sigura ca iti va spune diriginta/dirigintele ce sa faci. happy. In general, o sefa buna a clasei trebuie sa fie disciplinata si cuminte si sa ii desparte/impace pe cei rai. happy. Cam atat... In rest depinde de diriginte. happy