| RalukAndre a întrebat:

Ce trebiue sa faca o sefa a clasei?

Răspuns Câştigător
| DumiY a răspuns:

Buna!
Sa parasti!
Mdea...asta e una din regulile care mie nu imi plac, si ti-o spun din propria experienta.
Sunt in clasa a 8-a,anul acesta colegii au vrut sa fiu eu din nou sefa,sincer nu imi mai trebuie.

E ultimul an care voi mai fi cu colegii acestia,si nu am chef sa am grija lor,sa umblu cu para,sa imi bat capul cu probleme lor.

Pai un sef al clasei ar trebui:
-sa reprezinti clasa(sa dai dovada ca esti un elev foarte bun,cu capul pe umeri)
-sa incerce sa rezolve probleme altora,adica daca au patit ceva,sa ii consolezi laughing
- sa ai grija de clasa( sa fie curata,sa fie totul OK,sa nu fie ceva stricat,spart,daca se intampla asta,tu vei fi primul/prima cea care va fi tras/a la raspundere)
-sa raspunzi pentru ceea ce fac ceilalti colegi
-sa strangi bani pentru diferite lucruri (sau sa le cumperi tu)daca nu exista casier(ex. matura, bureti, faraj, creta)
-un sef/sefa trebuie sa se duca la sedinte convocate cu scoala
-sa ii ajuti pe cei care nu se prea pricep la diferite lucruri sau daca nu se descurca in a fi elev de servici

Cred ca astea sunt principalele lucruri!
Pa, pa!

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Pai sa ajute elevii care nu se descurca in aflarea unei probleme la teme/exercitii, sa aiba grija de ordinea si de igiena clasei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să dea ordine supușilor. laughing

Nu e chiar așa... O să ai anumite responsabilități. Tu reprezinți clasa. Probabil că tu vei fi vocea clasei când e ceva de spus, tu vei fi implicată mai mult în treburile organizatorice când e un eveniment, transmiți clasei informații / anunțuri din partea profesorilor.

Nu primești în schimb decât reputație și popularitate. Dar s-ar putea să-ți prindă bine pe viitor... că îți vei fi antrenat și latura asta de muncă cu oamenii. happy

| fadnox a răspuns:

Sa dea functia altuia
e cel mai groaznic lucru pe care esti nevoit sa-l faci, si devii ceva groaznic pentru ceilalti
daca ai profesor, diriginte, la ce bun un sef de clasa?