| Grimalkin a întrebat:

"Cu o floare nu se face primavara." Puteti sa-mi explicati proverbul, va rog? Am nevoie pentru o prezentare.

Răspuns Câştigător
| yasemin a răspuns:

Exista multe interpretari ale acestui proverb insa el isi are radacinile din latinescul " Una hirundo non facit primavera" si aici inseamna "cu o pasare nu se face primavara". Desi foarte multe tari au adoptat acest proverb,cum ar fi: franta ( "Une hirondelle ne fait pas le printemps") ori Italia (" Una rondine non fa primavera"); de regula popoarele latine.
Acum poti sa dezvolti fie ca o metafora,de genul ca nu este atat de usor sa obtii un lucru frumos si bun fara greutati; nu este de ajuns sa vrei,daca nu incerci;
Ai putea sa scrii despre ce semnifica "primavara" pentru tine (renastere, motivatie, aspiratii) in legatura cu "pasare"/"floare".
Succes!

8 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Dupa parerea mea acest proverb poate fi interpretat in foarte multe moduri.Pentru a-i da o explicatie proverbului consider ca în viata trebuie sa fii perseverent sa fii in ton cu prezentul si sa nu consideri niciodata ca daca ai rezolvat o problema dificila poti sa stai linistit ca toate vor veni de la sine. Permanent trebuie sa avem grije sa creem sa dezvoltam sa fim in ton cu timpurile pe care le traim. Florile infloresc daca sunt ingrijite au caldura si lumina si exact cu o singura floare nu putem sa ne bucuram de primavara.

| yaVanilla a răspuns:

Pai de ex: daca zici o vorba frumoasa asta nu inseamna ca poti fi caracterizat un om bun happy

| Andreeiutzav a răspuns:

Buna,proverbul"cu o floare nu se face primavara": semnifica ca nu este indeajuns sa infloreasca o floare pentru a aduce primavara, ci este nevoie de timp.de la ideea asta incerca si uh sa dezvoltii mai mult pentru prezentaresmug sper ca te-am fost de ajutor, succes:*!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minte sanatoasa in corp sanatos

| Marin_Serban_1938 a răspuns:

Cu o floare nu se face primavara dar e semn ca ea exista ceea ce nu-i de neglijat, chiar daca-i reptezentata atat de putin!

| Marin_Serban_1938 a răspuns:

Oare?!

| Marin_Serban_1938 a răspuns:

Oare?! Daca floarea a aparut in camp liber si nu intr-o sera, cine m-ar impiedeca sa nu cred ca a venit primavara chiar daca-i reprezentata atat de putin?