| Elena2398 a întrebat:

Cum ar arata scoala ideala in viziunea dumneavoastra?

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Să îț alegi singur la ce ore vrei să te duci, să nu existe uniformă, să existe disciplină și un regulament care dacă e încălcat se aplică exmatriculare.

Școala începe la ora 12 ( după amiază ) și se termină la 3-4.

| vocea a răspuns:

O intrebare buna Elena, iar in vizi unea mea scoala ar trebui sa reprezinte locul unde ma pregatesc pentru viitor, ar trebui sa sune minunat, dar din pacante in Romania decamdata nu ne putem bucura de asa, pentru mine scoala ar trebui sa fie oglinda profesorului adica daca el este unul foarte bun te face sa prinzi drag de scoala de accea avand in vedere ca inca la noi scoala este tratata doar ca o institutie care nu iti rezeva un viitor sigur, eu zig sa folosim umorul in ajutorul nostru https://www.youtube.com/watch?v=AQa_84wYXCc

| pietrean a răspuns:

Modul politicos in care te-ai adresat, ma face sa cred ca esti un copil bine educat si prin urmare merita sa-ti scriu si parerea mea.
Cu toate ca am trecut de mult de varsta scolarizarii, cred ca ar fi bine ca si in scolile noastre, sa nu mai fie "obligati" toti copii sa invete intensiv, la toate materiile.Fiecare cu firea, caracterul si aptitudinele lui.Ar fi bine ca fiecare elev sa-si aleaga materiile la care poate sa faca mai multe ore si la care sa-i fie predate notiunile minime de cultura generala.
Dar astea sunt inca vise in ceea ce priveste invatamantul romanesc.Iar meditatiile dupa orele predate la scoala, sunt un "strict necesar" induse chiar de profesorii respectivi, din motive materiale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plina de oameni inteligenti cu conceptii demne de un stat democratic al secolului al XXI-lea.

| ionut258 a răspuns:

Pentru mine ar fi scoala ideala daca sistemul de invatamant ar fi asemanator cu cel din tarile nordice.