| oprescudorin11 a întrebat:

Ce este Cunoasterea? Conceptual, in viziunea Dumneavoastra?

Răspuns Câştigător
| IustinDiac a răspuns:

Cunoașterea obiectivelor politice este făcută de analiști. Analiștii politici cercetează cele mai ascunse de soare părți ale politicienilor.

9 răspunsuri:
| syd2 a răspuns:

Cat de abstract, eu cred ca cunoasterea e stiinta despre tot big grin. De fapt depinde ce fel de cunoastere, cunoastere ca ceea ce avem in constiinta sau cunoasterea ca proces? Gata, ma doare capul.

| IustinDiac a răspuns:

Înseamnă să faci sex cu obiectivul.

| oprescudorin11 explică (pentru IustinDiac):

Inseamna ca am formulat neinteligibil. Concept as defini asa era in mintea mea, ca un fel de definitie a definitiilor, adica nu ma refeream la conceptie in sens sexual.
Dar, principial, este o forma de cunoastere! Foarte bogata in informatii!
Dar (ca auxiliar) te-as intreba, nu vreau sa auda altii, daca 'obiectivul este Iohanis', cum se poate proceda?

| oprescudorin11 explică (pentru IustinDiac):

Frumos! Pot dormi linistit? Analistii aia stie sa se iscaleasca macar? Ca idee! Asta ca eu, vreau sa motai linistit!

| oprescudorin11 explică (pentru IustinDiac):

Ai ca sa vedem!

| oprescudorin11 explică (pentru IustinDiac):

Dar tot nu am liniste! Cunoastrea sa se rezume numai la politic?
Tu ai lasa un baiat frumos si analist priceput sa-ti pazeasca nevasta?(ca sa ma esprim mai obraznic?)

| oprescudorin11 explică (pentru IustinDiac):

Faci ce faci si mereu o dai pe politica! Noi suntem la capitolul FILOZOFIE!
Cunoasterea este ceva obtinut in timp, nu prin decrete sau HG-uri. Dar poate ai dreptate!

| oprescudorin11 explică (pentru IustinDiac):

Imi amintesti de raspunsurile date de un personaj, psihiatrei( frumoasa ) care venise sa-l evalueze! Din Portocala Mecanica a lui Kubric Stanley.(parca). Ii pune un desen in fata, care reprezenta o fata frumoasa in pat cu mainile intinse si un golan in halat care intra pe geam sau stergea chiar geamul unde statea fata!
Si personajul raspunde rapid(interpretand desenul): 'Nu sunt instalatorul am venit sa va sterg geamurile'. Ceva in genul asta!

| oprescudorin11 explică (pentru IustinDiac):

Am gresit raspunsul(imi cer scuze!): Omul care era testat a raspuns la vederea pozei cu desenul cu fata si stergatorul de geamuri asa:
"nu sunt instalatorul, am venit sa va citesc contorul'.(ala din Kubrik).

| IustinDiac a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cunoașterea obiectivelor politice este făcută de analiști. Analiștii politici cercetează cele mai ascunse de soare părți ale politicienilor.