| midnight a întrebat:

Cum ar trebui sa ma machiez ca sa--mi scot ochii in evidenta(am ochii albastrii)

Răspuns Câştigător
| AnaBejenaru a răspuns:

MACHIAJUL OCHILOR ALBASTRI
Daca ai ochii albastri, trebuie sa folosesti farduri din gama culorilor calde. Culoarea bleu-verde poate face ca irisul sa devina cameleonic: albastru si verde in acelasi timp. Prin contrast cu portocaliul, albastrul ochilor va fi si mai albastru. Aplicand putin fond de ten pe pleoape vei ajuta culoarea sa tina mai mult. Baza machiajului trebuie sa fie o culoare roz-rosiatica. Coltul exterior al ochiului se coloreaza in nuante de maro sau albastru inchis. Sub sprancene se aplica un praf sidefat, iar conturul pleoapei superioare se traseaza cu un creion gri-sidefat. Pleoapa interioara de jos se contureaza cu un creion alb. Daca alegi o nuanta de fard mai inchisa decat culoarea naturala a ochilor tai, vei pune in valoare si mai bine albastrul irisului. Dupa ce primul strat de rimel se usuca, incearca sa aplici al doilea strat numai pe genele de sus, in coltul exterior.
Machiajul tip "ochi de pisica" se potriveste perfect ochilor albastri. Iata cum il poti obtine: cu un creion albastru trage doua linii subtiri - una sub genele inferioare si cealalta pe pleoapa superioara, chiar sub arcada. Uneste-le spre coltul extern al ochiului si umple zona marcata cu un fard crema albastru mai deschis. Finiseaza cu rimel.

2 răspunsuri:
| midnight explică:

Si parul blond scurt si pielea alba( f alba)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata eu am ochii schimbat-ori din verde in albastru si eu folosesc un fond de ten mai inchis, dermatograf[creon de ochii negru], si rimel cat sa iti faca genele foarte mari...CREDEMA LA MINE MERGE SI TOOATA LUMEA IMI ADMIRA OCHII