| exoticc a întrebat:

Cum aș putea să învăț engleză singur?
Adică înțeleg aproape tot doar cu vorbitul nu sunt prea ok și cu gramatica.

3 răspunsuri:
| Xdreaper21 a răspuns:

Joaca jocuri cu poveste baga subtritrarea si asa inveti gramatica iar pentru vorbit te uitit la filme si seriale
Eu asa am invatat
Sa fiu sincer cu ce imi zicea profa nu reuseam nimic
A fost in a 5a sa pronuntam niste cuvinte si i-am zis fix asa dupa ce a zis ca pronunt naspa
"Nu toti pot pronunta la fel oricat am incerca nu putem fi toti la fel si e mult mai bine sa zici cum iti vine fara accent dau cu un accent cat de cat in loc sa te chinui sa spui cu accent si sa nu intelegi nici tu ce spui"
Toti aceam note proaste la asta iar nota asta se aduna cu un test unde am luat 10 dar restul care au luat 10 9 si chiar pana in 5 mi-au tinut partea si din fericire profa avea o chestie gen cine crede ca e mai bine cum am spus eu sau el si toti in afara de una care se lua-n gura cu noi iar la profe si profi ingeras
Totusi a fost vot corect o profa si un elev contra 40 si ceva de elevi(am fost foarte multi)

| Balaban_Bianca_2002 a răspuns:

Eu folosesc aplicatia DuoLingo. Se descarca de pe magazin play, Acum nu stiu. Eu nu stiam deloc engleza, iar acum pot purta o conversatie. Dar trebuie ca atunci cand inveti acolo (de fapt cand te joci, ca e ca un joc) trebuie sa stai cu capul acolo.

| ssilverrsstonee a răspuns:

Gramatica nu prea ai ce face, doar practica mai mult si iti va intra in minte ca 'asa suna corect'. Pt pronuntie incearca sa vb cu voce tare cand citesti ceva. Cam atat. poti incerca sa faci si teste Cambridge online