| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa ma distrez fiind penticostal? Ai mei nu ma lasa afara dupa ora 9, nu ma lasa sa ascult muzica sunt limitat si n-am ce face mereu. Eu vreau sa ma distrez, sa ascult muzica trap etc. Am 15 ani.

Răspuns Apreciat de Editori
| Andreeamaruta a răspuns:

Ar trebui sa le explici părinților tai ca esti copil, trebuie sa-ti traiesti copilăria ca toti ceilalți. De ce te-ar impiedica religia sa fii un copil fericit? Cunosc f multe persoane, copii, adolescenți care deși sunt penticostali trăiesc ca niste oameni normali, religia nu ii impiedica sa fie ca ceilalți.

Daca vrei sa te distrezi totusi, iti poti face prieteni, te poți distra cu ei nu doar dupa ora 9. Iar avand in vedere ca ai 15 ani, nici nu prea ai ce sa faci. Fa-ti prieteni si o sa fie bine. Telefon ai, acces la internet ai, tv probabil ai, ce mai vrei? Așteaptă sa treacă timpul si o sa-ti ofere si părinții libertate. Pana atunci, bucura-te de ce ai. O seara faina!

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Suna frumos la protectia copilului. Aia numa' parinti nu sunt, in puii mei. Ce o sa faci in loc sa asculti muzica si alte povesti adolescentine, sa te rogi si sa faci foamea pentru pacatele lui adam?

| minrest a răspuns:

Simplu. Vorbeste in limbi cam o jumatate de ora; daca nu stii cum se face, iti spun eu: bolborosesti la intamplare, ca si cum ai vorbi, voi penticostalii considerati ca asta e semnul botezului cu Duhul Sfant si ca nu se poate face fara ajutorul Duhului. Apoi, dupa ce te-ai incalzit, treci la proorocie. Zici de zece ori ''Isus este domn'', caci voi penticostalii considerati ca asta se poate zice doar prin duhul, apoi spui niste mustrari si indemnuri de indreptare, impotriva oricarei distractii, joc, muzica, strand, spectacol, etc. Apoi, ca intarire, spui ce se va intampla in viitor, prevezi viitorul. Nu iti face probleme ca nu se va indeplini, niciodata nu se indeplineste ce proorocesc penticostalii. Gata, iti ajunge distractia pe azi! Asa se distreaza penticostalii.

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Frate, nu prea ai ce sa faci deocamdata ca sa schimbi situatia complet. Ai nevoie de ajutorul parintilor multa vreme inca. DAR. O sa cresti mare, si o sa faci ce vrei tu. Chiar imi pare rau pentru tine, dar toti avem probleme; deocamdata, mare lucru nu cred ca poti face.

| Irinel15123532 a răspuns:

O sa vina si timpul cand vei ajunge la varsta maturitatii si vei putea face ce vei dori, abia atunci vei realiza cat de importante erau lectiile parintilor tai, nu uita ca ei incearca doar sa te ocroteasca, sa te protejeze, asa cum stiu mai bine. Dumnezeu este tatal tau care te iubest eneconditionat si ai un mare pret in ochii Lui, nu e un politist rau care sta mereu la panda, nu sunt interzise filmele sau muzica, dar daca un film are un mesaj rau sau muzica, nu vreau mesajul ala, pentru ca daca esti sincer cu tine insuti, vei realiza ca unele filme, ne raman intiparite in minte ani buni. Dar nu gasim interdictii cu privire la acestea, eu personal ascult mai mult muzica ziditoare, pot recomanda cateva exemple daca doresti.

https://www.youtube.com/......tps?/watch

https://www.youtube.com/watch?v=dGMp-EsJ2gA

https://www.youtube.com/watch?v=HzEHu-rc0Z4

https://www.youtube.com/watch?v=A8R3V-hv-0Q

Asculta de parintii tai, si faceti studiu biblic in familie pentru a invata invatatura sanatoasa a scripturii. Recomand un video.

https://www.youtube.com/watch?v=9Lrj2YuXN04&t=1341s

https://www.youtube.com/watch?v=JIOAzuY-uIc&t=1270s

te rog fierbinte sa le urmaresti, tema principala ''Imparatia Lui Dumnezeu nu este un set de reguli''

Pastorul este penticostal, probabil deja il stii, tu sau parintii.

| Lawrrrr a răspuns:

Fă ce vrei tu frate, lărgește-ti orizonturile, chiar crezi ca ajungi in iad dacă asculti muzica? Nu lasa viața sa treaca pe lângă tine. Nu pierde lucrurile care te fac fericit din cauza ca religia ta îți impune asta!