| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa nu mai fiu asa fricos? De fiecare data ma gandesc la orice chestie ce se poate intampla indiferent ca e buna sau rea, daca ma voi apuca de cantat ma voi face de rusine si mai bine nu ma apuc si chestii de genu, sunt fricos cam la orice

Răspuns Apreciat de Editori
| Denisa0502 a răspuns:

Incearca sa te duci la niste lectii de canto. Acolo sunt oameni specializati in acest domeniu care iti pot da destula incredere in tine. Si gandeste-te asa: "Si ce daca o sa cant prost?". Din experiente invatam si asta este cel mai important lucru. Motiveaza-te si vei vedea ca lumea va incepe sa te aprecieze mai mult! Iar daca ai incercat toate aceste lucruri si tot simti ca te faci de rusine, poate cantatul nu este vocatia ta. Poti incerca in acelasi domeniu cantatul la un instrument sau poti face multe alte lucruri, cum ar fi desenatul, scrisul de povesti, origami, editatul. Nu este un capat de lume! Orice ar fi, ai multe drumuri in fata!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Frica este bună când îți salvează viața, în acest caz, te apără de rușine, de dezonoare, de degradare.
Un iepure este fricos căci nu are mijloacele de apărare ale unui prădător. Dar când este încolțit, adică strâns într-un colț, de nu mai are scăpare, știi ce face? Atacă!
Eu într-o perioadă îmi era frică noaptea de întuneric, de hoți.
M-a învățat un prieten. Să ies noaptea pe stradă, ca să îmi înving frica. Nu este prea frumos ce am făcut atunci. Eram într-un cartier cu multe pisici. Noaptea ieșeau la vânătoare și să facă amor și miorlăiau cam tare. Ieșeam afară și le băteam cu pietre. Astfel am reușit să îmi înving frica. Să abordezi ceea ce te face să îți fie frică, în timp ce îți este frică, și frica va dispărea.

| Beyou799 a răspuns:

Daca iti doresti sa canti, fa-o! Ia lectii de canto, orice voce se poate imbunatati oricum ar fi ea, exista o tehnica vocala foarte buna si eficienta. Poti sa scapi de frica tocmai facand ceea ce ti-e teama, e singura solutie, asa vezi ca nu a fost asa rau si scapi de frica, te gandesti mereu ca maine va uita toata lumea tocmai pentru ca lumea are multe pe cap si nu va da importanta la ceea ce ai facut tu ieri! Intotdeauna apare ceva nou. Si dupa ce iti imbunatatesti vocea si vei primi aprecieri de la profesoara de canto de ex, si de la cei din jur, vei putea canta in fata unui public mai mare fara probleme.

| danyda a răspuns:

Cea mai simpla reteta este sa te apuci sa faci lucrurile de care iti este frica. Alege ceva cu care sa incepi si fa o lista cu tot ce se poata intampla rau daca faci acel lucru. E chiar atat de grav? Incepe si vezi ce iese happy