| Marjanovic_Alexandru_1998 a întrebat:

sunt disperat!
Sunt genul de persoana care gandeste foarte foarte mult!
Am o relatie cu o fata incredibila si o sa facem sex duminica si ma iubeste, am testat-o in mii de feluri si nu, nu are interese de niciun fel. Prin asta vreau sa spun ca lucrurile merg bine; incerc sa nu ma departez nici de Dumnezeu cazand in vicii si transformandu-ma in bagabont sau chestii de genu. Pe mama o ascult dar... gandesc prea mult!
Nu ma pot bucura de nimic din ce detin eu ca om; bucurii, persoane apropiate, lucruri pentru ca ma gandesc non-stop: oare cum o sa fie?, Oare o sa fie naspa?, Daca se intampla asa?, daca aia, daca aia. Nu mai poooottt! Nu stiu ce sa fac sa-mi scot gandurile din cap. Nu ma pot bucura de ce am pentru ca sunt prea ocupat sa ma gandesc cum ar fi daca mi-ar fi luat de la mine acel avut. Pun de fiecare data raul in fata. Nu aveti idee cum e sa fii ca mine; sunt stresat. Sport fac, mananc sanatos, doar ca nu prea dorm. Va zic totul, poate somnul e un factor care declanseaza aceasta stare.
Va rog ajutati-ma!
Mi-e rusine sa ma duc la psiholog oricat de psiholog ar fi el, nu imi place sa ma plang fata in fata la nimeni. Mediul acesta on-line e mai acceptabil din perspectiva mea.
Astept raspunsuri. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey... nu mai fi negativist,lucrul care a fost dat a fost dat cu un scop, ca sa te bucuri de el.
In primul rand psihologul este psiholog cu un scop, ca sa te ajute, nu ca sa te judece...
Totusi, este oarecum absurd sa gandesti asa. Imi aduci aminte de mine cand aveam 5-6 ani. Tin minte ca am plans vreo 4-5 ore cand am realizat ca parintii o sa moara odata si odata si ca nici eu nu sunt nemuritor...
Asta este viata,este data ca sa te bucuri de ea.
Pana la urma o sa mori odata si odata,ca toata lumea si tot o sa pierzi ceea ce ai,fie ca vrei,fie ca nu, imi pare rau dar acesta este adevarul.
Bucura-te de ce ai acum,cat timp inca mai ai acel ceva...
Nu esti ciudat ci doar dureros de realist. Incearca sa traiesti un pic si fara sa te gandesti doar la partea negativa a lucrurilor."Daca ai fi murit atunci,cand_____?" "Daca te-ai fi nascut intr-o familie de vai de ea?"
"Daca si daca peste tot..." Asta este viata ta,asa ai facut-o,ai muncit la ea,chiar daca nu realizezi. Bucura-te de ceea ce ai.
Daca esti inca suparat atunci stii ce ai putea sa faci? Bun, sa zicem, te gandesti cum ti-ar fi fost daca nu ai fi avut acele lucruri? Du-te la un orfelinat cu niste cadouri, o sa te simti mai bine daca faci o bucurie celor care nu au avut norocul tau. O sa te simti mai bine. Altceva nu ai ce sa faci. Recompensele aduc si sacrificii...
Hai, bafta! Sper ca nu am jignit pe nimeni.

10 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Bine bine.

Şi care e problema ta?

Ar trebui să laşi lucrurile să se întâmple de la sine şi să nu te mai gândeşti la toate prostiile care ţi se pot întâmpla.

Pur şi simplu TRĂIEŞTE

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alexandru,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| CVane a răspuns:

Deci sa inteleg ca tu nu vrei sa te indepartezi de Dumnezeu, dar Duminica o sa faci sex cu o fata(inainte de casatorie presupun). Te-ai gandit putin la asta?

| Marjanovic_Alexandru_1998 explică (pentru CVane):

Omule, casatoria e un act scris negru pe alb... daca e iubire nu inteleg de ce n.ar fi si sex.
dumnezeu nu se afla intr.o hartie scrisa

| CaSiHai a răspuns:

Ai tras ceva pe nas? omule esti ciudat ca dracu

| Marjanovic_Alexandru_1998 explică (pentru CaSiHai):

M.ai ajutat mult, recunosc

| ksuper31 a răspuns (pentru CaSiHai):

Dracu se mandreste cu asta.

| CaSiHai a răspuns (pentru ksuper31):

Nu stiu ce sa zic.

| ksuper31 a răspuns (pentru CaSiHai):

Nu-i nevoie sa spui nimic. Te inteleg. DrFeel e aici pentru tine. *o/il imbratiseaza in timp ce-l/o mangaie pe crestetut capului* "ciudat" - ar spune unii -

| CaSiHai a răspuns (pentru ksuper31):

Chiar este ciudatlaughing