| FaraNume1245 a întrebat:

Cum as putea sa vorbesc mai bine? Am o voce foarte groasa si uneori nu se intelege exact ce zic, si trebuie sa repet, plus ca nu am o dictie super.

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pronunta toate literele.Alege cuvintele. Am observat la multi tineri ca vorbesc repede si mananca din litere. Daca nu poti singur, exista un specialist in asa ceva, se numeste logoped.
Un exemplu de dictie perfecta am observat la cantaretul Fuego, desigur, atunci cand vorbeste.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Citeste cu voce tare.de exemplu, raspunsurile mele de pe TPUlaughing.le iei la rand si le citesti cu voce tare.la inceput nu vei observa vreo diferenta, dar cu timpul ti se va imbunatati pronuntia.cu vocea groasa nu stiu daca exista vreo solutie, in afara de cea chirurgicala. oricum, se mai schimba pana la 20 de ani.PA!

| FaraNume1245 explică (pentru SergiuBoss11):

Chiar daca vocea si modul meu de a vorbi nu se inteleg, nu vreau sa mi se schimbe vocea. Eventual sa mi se mai ingroase.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Trebuie sa exersezi pe partea de dictie.iei o carte si citesti cu voce tare 30 de minute pe zi. daca nu-ti iese propozitia, o mai repeti o data pana suna bine si treci la urmatoarea.
poate motivul pentru care nu ai o dictie prea buna este anxietatea.zic si eu...

| Hyung17 a răspuns:

Vorbeste putin mai rar astfel incat cuvintele sa fie rostite corect! Decat sa repeti de doua ori mai bine o spui mai rar si precis din prima!