| LiviuDaniel a întrebat:

Cum asi putea sa ma integrez intre copii de varzta mea daca m-am mutat de curand intr-un nou oras?

Răspuns Câştigător
| gabriela2201 a răspuns:

Buna! primul meu sfat este sa stai mult pe afara, eventual daca ai si bicicleta/role e si mai distractiv ca ai ocazia sa faci miscare si sa explorezi si orasul,sa vezi ce zone din el iti plac si cam cu cine ai vrea sa te imprietenesti. In plus,ai putea sa ceri informatii pe forumuri despre diverse lucruri care te intereseaza la varsta ta si sa specifici pentru cei care locuiesc in noul tau oras. O alta posibilitate ar fi sa stai pe langa casa ta,sau un parc apropiat si sa abordezi copii care ti se par tie a fi de varsta ta,de acelasi gen daca vrei, si sa faci conversatie; ii poti intreba unde poti face sport in oras,unde poti merge la spectacole,si in functie de conversatie,si mai ales daca ii intalnesti de doua-trei ori in acelasi loc si vorbesti cu ei,sigur te imprietenesti. sfatul meu este sa fii atent totusi pe cine abordezi,uita-te la cum se poarta persoana respectiva,daca pare ok pentru conversatie,daca vorbeste pe un ton calm si fara ascunzisuri,sa nu dai peste rau-voitori. Nu te preocupa,mult este pana te imprietenesti cu unul-doi,pe urma ei te vor integra in grupul lor. Te ajuta si scoala peste o luna, sa legi prietenii. Fii deschis, comunicativ, prietenos, dar atent pe cine abordezi; intr-un nou oras ai sansa sa te comporti asa cum iti place tie si nu ai avut ocazia inainte.Succes!

| LiviuDaniel explică (pentru gabriela2201):

Multumesc pentru sfaturi.O sa le aplic cat mai curand posibil.

1 răspuns: