| danap a întrebat:

Cum ati dori sa se poarte profesorii vostri cu voi la scoala, facultate, etc? Ce gen de profesor apreciati?
Cine motiveaza raspunsul oferit-primeste

Răspuns Câştigător
| Silvia a răspuns:

Anul asta profosorii sunt mai naspa ca anul trecut...Profa de desen e prea fitoasa, profa de bio vorbeste ca televizoru`, diriga`[profa de romana]preda prea mult, profa de fizica si chimie e cam scorpie si da note foarte mici, fostul` dirig, Strety, e prof de istorie si civica si e putin cu nervii, profu` de mate e un pervers care imi pune mana pe fund sau ma mangaie pe unde il apuca el, profa` de geografie e prea nervoasa si are vocea groasa, profa` de engleza vorbeste de nu intelegi nimic.Deci mie imi convin doar vreo 4 profibig grin.
Proful de muzica... e prea tare tipu...are vreo 40 de ani cred, dar daca doar il auzi zici ca are 20...il adorlove struck... e exact pentru noi...stie ce ne place, ce nu... ce e in mintea noastralove struck.
Profu` de sport e un nebunlaughing. Zice "ma. tu esti varza"rolling on the floor la aia care isi bat joc de exercitiilaughing. Face mereu glume cu noi, radem mereu, dar stie foarte bine sa se faca respectat...nimeni nu comenteaza ca prostu` la ora lui.
Profu` de religie...are cam 50 de ani. dar n-ai ziceoh go on .eu ma inteleg cel mai bine cu el. vorbim despre orice, schimbam pareri. din ora facem religie doar 5-10 minute, restul discutam diverse teme.
Profa de tehnologie e noua venita in scoala si mi se pare foarte de gasca. Discutam frumos lectia si o intelegem din clasa. E calma, blanda, e foarte frumos la ora ei.
Deci daca ar fi toti profesorii ca cei 4 care imi plac mie, cu siguranta si elevii vor invata mai mult.winking big grin

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Sa fie oameni cu noi atat timp cat noi ii respectam.De exemplu am avut intr-o zi 6 ore si am dat 5 lucrari.Si i-am rugat:"Haideti doamna va rugam ca mai avem 4 lucrari..." si ce au zis:"imi trebuie note ce sa va fac". Multumim mult.Si cica de ce suntem stresati si nu ne mai place scoala? Fix de asta ca atunci cand te uiti in orar si vezi niste ora ca matematica, matematica, fizica, chimie, biologie, informatica iti vine sa iti plangi de milacrying. Sunt unii profesori atat de rai incat cand vezi ca ai ora cu ei te prezinti la ora lor cu convingerea ca numai interventia divina te poate salva de la un 3.Si tremuri ca cainele in ploaie(cacofonie intentionata) si numeri secundele pana auzi copotelul salvator.Rasufli usurat si urmatoarea zi o iei de la capat.Si tremuri nu pentru ca nu sti ci pentru ca te face astfel incat ca atunci cand te scoate la tabla sa nu mai stii cum te cheama d-apoi lectia de zi.Am profi de genul asta.

| Antrax a răspuns:

Pai as vrea sa fie toti ca profesorul meu de Fizica(fostul profesor)ne dadea exemple cu tanta, oanea etc cu baba care pica pe gheata si cand vedea pe geam ca cineva chiuleste scotea capul pe fereastra si zicea "tu ce dracu faci"laughing toti am ramas uimiti si venea in clasa zambind si zicea "scoateti o foicuta de hartie" la care noi "TEST?" el asa cu un zambet sctia pe tabla cerintele pute-ai sa stai cu caiete carti pe banca, ca tot nu aveai ce copia ce note luau astia 3, 4 si cand aducea testele si citea notele "petrica","lebaba","sesica"si daca intr-ai dupa el erai absent era cel mai respectat profesor ne-a zis din prima "nu va cer sa ma respectati dar sa nu va asteptati sa va respect" si ii facea pe unii"rahat cu ochi" si "oameni de o lei si o bani" a fost profesorul meu preferat niciodata nu l-am vazut nervos si niciodata nu a zberat, a fost cel mai corect.

| juniper a răspuns:

Sa fie bun, dar si sever in acelasi timp, ca altfel e taraboi peste tot, sa explice bine, iar daca nu intelegem ne mai explica o data, sa fie glumet, sa ne invete cum trebuie, nu ca deschideti cartile si copiati lectia...

| kitty_8919 a răspuns:

Eu mi-as dori ca profesori sa en lase sa facem ce vrem noi la scoala...sa nu trebuieasca sa invatam...stiu ca lucrul acesta este doar un vis care nu va deveni realitate nici o data.
Profa mea de geografie este cea mai tare profa...nu pre are chef de ore daca noi nu avem... ii super tare.

| loundy a răspuns:

Eu sincer nu supart profesorii care vin si pur si simplu cer sa fie respectati fara sa faca nimic! Trebuie sa castige respectul elevilor prin modul de a se impune(nu zbierete si amenintari cu 3-uri) Nu apreciez un prof care da numai 10 pe de pomana pentru ca atuncio clar intra in categoria de "fraier". Ca sa il respect trebuie sa fie corect si sa nu faca diferente intre elevi(lucru pe care il apreciez enorm)sa fie sever dar nu exagerat, adica sa aiba inteligenta sa isi dea seama cand minti sau cand ai avut o problema pe bune. Sa fie apropiat de noi, dar intr-un mod discret(am o profa de info care vine la noi si intreba"ce faci fata?" si se zbenguie prin scoala) Sa stie sa citeasca elevii, si sa nu se lase intimidat de unii nesimtiti

| AdeLina a răspuns:

Pai as vrea sa fie intelegatori si sa stie sa se impuna fara sa tipe si sa bata. Eu acum sunt inca in generala a 8-a... Si imi place o singura profesoara.de engleza... Se poarta frumos... Stie sa se impuna... Nu urla. Nu vorbeste chestii personale in timpul orei... De ex eu am avut un prieten. Si m-a vazut profa mea de mate cu el (nu ma feream pentru ca parintii mei stiau). Am lipsit o zi de la scoala si a inceput sa discute cu clasa despre prietenul meu ca nu prea ii place de el ca dc sunt cu el de cand unde invata cati ani are unde sta... M-am suparat rau de tot...Nu avea dreptul sa se bage in viata mea, mai ales sa faca discutie despre mine in fata intregii clase... De asemenea mi se pare necesar ca un profesor sa fie putin mai exigent, sa aiba anumite asteptari d la elevii sai, mai ales daca preda o materie mai importanta. (mate rom fizic chimie ist geografie)Dar sa isi faca si datoria... Ca mimozele alea care stau la catedra, citesc reviste sau vin cu laptopu' si stau pe mess si zic:"copii copiati lectia de la pag 34 si va dau 10"... Pt mine aia nu sunt profesori. Nu-mi dau seama ce scoala au facut dar oricum nu se cunoaste... pupici:*

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As dori sa o lase mai moale cu invatatu big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La scoala am niste profesori fff naspa straight face Foarte putini sunt de treaba.Pai sa o luam cu inceputu...profesoara de matematica o scorpie care nu stie sa predea straight face profa d chimie alearga ca nebuna prin clasa, diriga e mai mult decat varza si are un vocabular foarte elevat gen (" va bag catalogu pe gat" " mi se rupe" etc) profa de engleza parca e calugarita laughing cea de biologie da note foarte foarte mici...straight facein conditiile in care nu preda nimic are pretentia sa stii totul straight face profu de desen sau cea d muzica sunt fff naspa.Adica cand aud d ora lor mai bine fug laughing
Doar cativa profi sunt misto precum profu de sport sau profa d fizica care fac multe glume bune. Dar cea mai tare profa e profa de romana :X desi e exigenta si ne cere foarte mult preda excelent da notele pe merit si face si glume :X singuru nostru profesor pentru care am tot respectu happy