| danap a întrebat:

Ce parere aveti despre profesorii de la scoala/facultate din ziua de astazi?
Cum ati dori sa fiti tratati la scoala, atunci cand sunteti ascultati? Sau cum ati dori sa decurga orele, pentru a fi placute si utile!?
Motivatia-primeste

10 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Cred ca cel mai bun tratament din partea unui profesor poti primi atunci cand esti serios si iti faci datoria. Intotdeauna cand am avut probleme am cautat si rezolvat mai intai partea mea de vina si apoi pe a altora. Nu cred ca sunt multi profesori, cretini, care sa te subaprecieze daca tu iti faci treaba. Mai presus de toate trebuie sa intelegeti ca invatati doar spre binele vostru si nu pentru al profesorului. Aaa si ca sa stiti, un profesor pe care il cunosc foarte bine, a pierdut nu mai putin de 25% din salariu datorita guvernantilor de azi. Daca ai fi copil de profesor, te-ai simti umilit si nedreptatit?

| Irina a răspuns:

Cineva a spus ca cel mai bun sistem ar fi unul in care fiecare profesor are un salariu de baza iar pentru fiecare elev de-al sau care ia nota 10 primeste o suma bonus, pentru nota 9 o suma ceva mai mica, pentru 8 o suma mai mica, pentru 7 la fel. iar ce e sub 7 sa i se ia bani din salariul de baza sau chiar sa mai aduca de-acasa. Atunci ar fi cei mai interesati ca toti elevii sa invete si sa performeze.

| Kassandra1408 a răspuns:

SUnt in clasa a 12ea si pot sa iti marturisesc ca le-am vazut pe toate laughing cadavre didactice care predau din carti de la revoluti, profi super cool care se aseaza cu fundul pe banca si povestesc lectia, profi tembeli care asculta numai ca sa iti strice media, profi carora le place meseria si isi fac treba( desi sunt foarte rari) profi care au venit pe pile si sunt paraleli, profia care iau "cadouri" pentru note etc.
Vad profesorul ca pe un prieten, o persoana care te intelege si te face sa pricepi ce preda.Stie sa combine mai multe stiluri sa isi faca lectia cat mai interesanta, foloseste diferite mijloace( media, mini teste) pentru a-ti capta atentia, pur si simplu te face sa adori materia si sa o inveti din clasa. Este empatic si ii pasa de tine, daca te prinde ca nu ai invatat, iti mai da o sansa, te ajuta cand te afli in impas si face excursii cu clasa happy

| costyn162 a răspuns:

Despre acest subiect se poate vorbi foarte mult. O sa incep prin a spune ca persoanele care se afla in fata catedrei in zilele noastre nu pot fii numiti profesori. Termenul acesta este mult prea complex si mult prea valoros pentru a fii folosit. Sunt sigur ca pe undeva prin tara exista si profesori in adevaratul sens al cuvantului iar eu personal am intalnit unul. O sa spun clar si concis ce as vrea sa se schimbe in felul de predare al profesorilor:In primul rand cunostintele legate de respectiva materie (pentru ca vin niste persoane se apuca sa dicteze si nici macar nu stiu ei despre ce vorbesc dar copiii...); din proprie experienta spun ca profesorii (marea majoritate) ar trebui sa fie mai stricti, poate chiar mai severi... dc? ...pentru ca pentru a se putea invata intr-o clasa este nevoie de 2 lucruri:profesorul care sa ofere cunostinte si elevul care sa aiba vointa suficienta pentru a le acumula. As sfatui ministerul sa aleaga mai atent candidatii pentru a fii profesori; sa nu fie nevoie doar de o diploma care se poate lua foarte usor, ci sa fie testati pentru a vedea daca sunt capabili la randul lor sa testeze elevii...

| mcrenma a răspuns:

Profesorii de azi nu mai sunt deloc corecti!
Daca nu faci meditatii cu ei poti sa stii totul ca tot nu ai 10. Se comporta urat cu cei care nu le aduc cadouri si sunt numai pe intereseoh go on. Cand un elev este ascultat nici decum nu ar trebui jignit s-au batut (cum se mai intampla). Orele ar trebui sa decurga mult mai bine ca acum, si sa fie liniste (mai sunt vreo 4-5 prin clasa care deranjeaza orele) si de care profesorii nu au grija poate ca de frica ca nu o sa le mai care cadouri si bani la meditatii oh go on

| eeeeeeeeee a răspuns:

Eu am unii profesori care ne fac varza, si altii care nu stiu prea bine sa vorbeasca roimaneste.toti se cheama profesori universitari. ce parere sa am? ajungi varza la facultate si ai profesori drept agricultori, fara intentie de a te scoate din "lan". ce sa zic?! suntem cultivati!

| ايرينا a răspuns:

Profesorii asteapta prea multe de la noi.ar trebui sa ne ia mai usor .pentru ca daca ne grabeste nu intelegem nimc.asa mi s-a intamplat si mie. Dar unii profesori sunt mai buni si asculta si ce zic elevi.Aceia sunt cei mai buni profesori.

| AdeLina a răspuns:

Eu una sunt cam dezamagita de majoritatea profilor din ziua de azi... Nu prea isi dau interesul "intelegi, bine... nu intelegi, tot bine..."Pt ce mai sunt profesori? Ca sa streseze lumea sau ca sa fie drumul cu oameni? Raspunsul la aceasta intrebare nu il vom afla prea curand pentru ca la cum decurg lucrurile in Romania ...Totul lasa de dorit. Ajung toti fraierii profesori care n-au habar ce-i aia scoala... Tot ce mi-as dori ar fi sa se faca o selectie mai klumea cand vine vorba de invatamant... Fie ca e ministru inspector director sau profesor... pupici:*

| Nemesis_9263 a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa generalizati.Sunt profesori ce sustin valorile si isi indeplinesc rolul asa cum se cuvine in cadrul unei institutii.Profesorii nu trebuie criticati pentru ceea ce spun sau ceea ce fac.In plus, postura in care va aflati nu va permite sa spuneti mai multe.In calitate de eleva, eu imi vad de treabahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultate: In general am profi tineri, dornici sa relationeze cu studentul, sa-l faca sa inteleaga materia. Insa cum nu exista padure fara uscaturi, am un mos nebun. La el trebuie sa stai in fata ca sa intelegi ceva din ce zice (preda Engleza Contemporana) si foarte multi pica la el.