| PumpkinDoll a întrebat:

Cum credeti ca ar trebui pedepsita pedofilia? Eu pe o parte cred ca moartea e putin cam aspra(totusi,e moarte)dar si pe de alta parte ma gandesc ca un copil ramane cu traume pe viata din cauza unui pedofil, care poate n-a vrut s-o faca....sau a vrut?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai nu e pedepsita? eu as merge pe castrare chimica + o pedepsa aspra

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu tratament obligator, că e boală, nu infracțiune.
Dacă ar fi infracțiune, împușcarea fără somație.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Castrare chimica.

| Donsavas a răspuns:

Cred ca este suficientă castrarea chimică. Până la urma, nici pedofilii nu aleg ce le place in viata.

| Plato a răspuns:

15+ ani inchisoare si castrare (chimica sau fizica, de preferat fizica).

Nu, moartea nu. Nu avem voie sa decidem cine moare si cine traieste. In plus, scapa prea usor asa.

| Plato a răspuns:

Nu conteaza daca a vrut sau nu. Banuiesc ca te refereai la copil. Ca e imposibil sa violezi din greseala. N-a cazut cu dânsa-ntr-însa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pedofilia nu e pedepsita.Doar abuzul sexual.
Sunt lucruri mai rele ca moartea.Dar da, nu e o pedeapsa adecvată.
A vrut.Dorinta exista, asta îi defineste.Intrebarea e dacă s-ar fi putut putut controla. Daca a fost sau nu o alegere.
Oricum, se pune prea mult accentul pe pedepsirea faptasului in detrimentul găsirii unor soluții împotriva acestei tulburări.Cu pedeapsa nu rezolvi nimic.Pana la un anumit punct, e ca si cum ai pedepsi oamenii cu diabet pentru ca au diabet.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Dupa parerea mea, ar trebui torturati, apoi omorati.

| BlackRaven45 a răspuns:

Pedofilia e in primul rand o boala. La terapie cu ei! Se mai pot ameliora. Sunt de acord cu castrarea chimica. Si fizica. De preferat fizica. Niciun copil nu merita asa ceva. Nu violezi din greseala. Violul e cea mai josnica crima. Dupa mine, pentru viol nu ai nicio scuza. Se mai intampla sa omori pe cineva daca e autoaparare. Daca esti disperat, recurgi la furt si talharie. Pentru astea sa zicem ca se mai pot justifica unele cazuri. Dar pentru viol nu ai nicio scuza. Trai bun nici in puscarie nu au. Youtuber-ul asta povesteste ce tratament primesc pedofilii in puscarie daca te intereseaza mai mult subiectul:

https://www.youtube.com/watch?v=6CLY1KbQ9gs

| BlackRaven45 a răspuns:

Tin sa te contrazic. Pedofilia, impreuna cu zoofilia, sunt catalogate drept boli. Nu sunt sexualitati. Daca te uiti si la cuvinte in sine o sa observi urmatoarele: pedoFILIE, zooFILIE. Terminatia ''-fil'' se foloseste cu intelesul ''iubitor de''. De obicei e o iubire excesiva.

In schimb, heteroSEXUALITATE, homoSEXUALITATE, biSEXUALITATE, panSEXUALITATE, etc au alta terminatie. Sexualitatea e un mod de a trai. Nu poti fi strict pedofil. Poti fi un pedofil hetero. Un pedofil gay, etc. Pedofilia nu e o orientare sexuala. Nu e de sine statatoare. La fel cum e si cu zoofilia. Astea doua se pot dobandi, dar si trata, sau cel putin ameliora. Cu orientarea sexuala te nasti si nu prea ai ce ii face. Nu e influentabila si nici tratabila.