| OnlyHope a întrebat:

Cum definiti o prietenie adevarata? Ce "ingrediente" ar trebui sa contina? Credeti ca e bine sa ai multi priteni?

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Pentru mine cea mai frumoasa posibilitatea e apartenenta la un grup de 10-15-20 de persoane in care fiecare poarta respect celorlalti si fiecare e acolo mereu pentru oricine din grup. Unitatea conteaza mult. Daca ai multi prieteni iar ei nu se cunosc ori nu se suporta vei observa ca apar frustrari la mijloc. Prietenia adevarata apare cand celalalt e langa tine, stie sa asculte, vrea sa ajute, nu va pleca.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite parerea unor oameni celebri despre prietenie:
"Un prieten este cineva care are aceeasi dusmani ca si tine." – Abraham Lincoln; "Prietenia este inchisoarea sufletului de buna voie in trup strain." – Dimitrie Cantemir; "Prietenia inseamna a fi frate si sora, doua suflete ce se ating fara sa se confunde, doua degete ale aceleiasi maini." – Victor Hugo; "Alaturi de un prieten adevarat este cu neputinta sa ajungi la neznadejde." – Honore de Balzac; "Prietenia indoieste bucuriile si injumatateste necazurile" – Francis Bacon; "Prietenia inseamna un suflet in doua trupuri." – Aristotel

| alexa007 a răspuns:

Dupa parerea mea ingredientele unei prietenii adevarate sunt:respectul, sinceritatea si incredere. Un prieten adevarat nu-ti incurajeaza prostiile si te ajuta sa le indrepti.
Poti sa ai o gramada de prieteni, dar poate aceea iti sunt dusmani.Pe fata iti vorbesc frumos, iar pe la spate te injura.Este mai bine sa ai cativa prieteni(poate 5), dar acestia sa-ti fie alaturi la bine si la rau, acestia sunt prietenii adevarati

| Yang a răspuns:

Eu personal prefer sa am putini prieteni si buni decat multi si buni de nimic. O prietenie adevarata este bazata pe respect, incredere, adevar, complicitate. O prietena/prieten adevarat nu iti da sfaturi gen razbuna-te ci uita, iarta; o prietena adevarata nu se combina cu ex-ul tau la 2 zile dupa ce te-ai despartit, o prietena adevarata se gandeste la binele tau, dau exemple din ceea ce vad aici pe site o prietenie adevarata este atunci cand persoana respectiva te intelege cel mai bine, iti ia apararea cand esti slab, iti cere o opinie si pune un pret pe ceea ce spui.Este usor sa o ai dar greu de mentinut

| rebybaby a răspuns:

Mie imi place se am multi prieteni dar poate la cineva nu conteaza si de firea omului dar ingredientele pentru o prietenie adevarata sunt : respect sa va ajutati unul pe celalalt solidaritate stima sa fii curat ( sa nu iti minti prieteni) sa fiti egali in toate sa nu va loviti jigniti sa nu va da-ti mari sa comunicati eu asta cred ca sunt ingredientele pentru o prietenie cat de cat adevarata