| pampam_1804 a întrebat:

Cum definiti o prietenie adevarata?
Cum trebuie sa se comporte cel mai bun prieten, si cum nu.
Fundita.happy

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Sa fie alaturi de mine cand imi lipseste, sa aiba un simt al umorului dezvoltat, sa aiba aceeasi dusmani ca mine(laughing). Sa nu incerce sa ma faca sa vorbesc atunci cand nu am chef(detest chestia asta/laughing, sa fie capabil sa poarte discutii pe orice tema de la vreme si pana la probleme delicate.Sa fie un alter ego al meubig grin

| Shinen a răspuns:

O prietenie adevarata se bazeaza pe incredere, respect, iubire. Un prieten adevarat nu te face sa plangi dar daca nu va certati macar o data asta inseamna ca nu sunteti prietene. Sper ca m-ai inteles, pampam. Vreau sa zic ca o prietenie trece si prin foc.

Papa!

| Special_girl a răspuns:

O prietenie adevarata este o stransa relatie dintre 2 persoane care se bazeaza pe sinceritate, respect, dragoste, onestitate, ajutor reciproc.
Un prieten adevarat in opinia mea iti acorda ajutor ori de cate ori ai nevoie, niciodata nu te lasa la necaz si chiar daca-l vei suna la ora 2 noaptea nu iti va reprosa acest lucru pentru ca ar trebui sa fie chiar fericit ca te aude.
Un prieten adevarat Nu trebuie sa se supere din nimic, cind ai o problema sa nu spuna "ti-am zis eu" si ar mai fi cateva chestii.
Oricum astazi nu sunt atat de multe relatii de prietenie adevarata.

| gabriela a răspuns:

Incredere, respect, dragoste, confidentialitate, sprijin reciproc!

| Ralucarrie a răspuns:

Nu stiu cum trebuie sa se comporte ca nu am experienta cu prieteni buni, dar daca sunt alaturi de tine la bine si la rau, daca atunci cand este fericit vrea sa isi impartaseasca fericirea cu tine sau cel putin sa te apere cand cineva se ia de tine(nu orice papa lapte ar sari sa iti ia apararea, presupun)...parerea meabig grin

| faranumexD a răspuns:

Prietenul adevarat te accepta, iubeste si respecta pentru ceea ce esti nu cum arati[frumusetea exterioara]
care te ajuta fara sa primeasca ceva in schimb ^.^
Acela care iti impartaseste fiecare secret, neascunzand nimic si dand detaliu de amanunt la fiecare problema xD nu prea exista prietenii de astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te citească din priviri, sa știe ce îți place și ce nu, sa știe cum ai reacționa în anumite situații, sa te aline cu o vorba buna, sa fie acolo când ai nevoie cu orice, sa nu fie pe interes... și lista ar putea continua.
Bafta.

| anna_8174 a răspuns:

Depinde ce astepti tu de la prieteni! Adica eu in jur nu prea am prieteni adevarati, adevarati, daca intelegi ce vreau sa spun. Exista o singura persoana, in afara de parinti pe care stiu ca ma pot baza indiferent de moment, si in care am incredere oarba, chiar daca se spune ca asa ceva nu prea se face. Oricum, o prietenie adevarata consta in sinceritate, inseamna mai ales sa spui lucrurilor pe nume si sa nu te ascunzi dupa deget.Si mai ales, sa nu renunti niciodata la persoana care este langa tine, sa ii spui de cate ori ai ocazia cat de mult inseamna pentru. tine si cat de mult o apreciezi. Dar ai mare, mare grija, cui ii spui aceste lucruri.Risti sa fie persoana nepotrivita, si apoi toate ies pe dos...Nu stiu exact cati ani ai, insa fereste-te de persoanele superficiale, sunt cele mai periculoase.Azi sunt cu tine, maine nu. Dar nu renunta niciodata la magia unei prietenii, si nu renunta sa crezi in ea!

| adela94 a răspuns:

Poi eu cred ca C. M. B. P (cel mai bun prieten) ar trebui sa nu te minta, adica de exemplu cand te imbraci cu ceva care poate nu-ti sta bine, iar pritena ta (C. M. B. P) spune ca arati fb...atunci sa stii ca nu ti-ai ales C. M. B. P. Crede-ma asa este cheita, celalalte vin de la sine, asta repreinta sursa.Stii de ce spun eu asta, entru ca am avut o lectie la religie cu pritenia, iar atunciatunci d-l de religie ne-a intrebat cum ne dam seama daca ai C. M. B. P, noi am raspuns cum au raspuns si ceilalti de aici, insa el ne-a luminat si ne-a spus tocmai ce-am spus si eu. Ia de seaa ce-am spus si o sa vzi c-o sa dea roade. Sper ca ti-am fost de ajutor...