| TheSpecialOne a întrebat:

Cum demonstrez ca o poezie este o opera epica?

3 răspunsuri:
| Mayyyyyy a răspuns:

O poezie nu poate fi in genul epic dar de exemplu pasa hassan apartine genului epic chiar daca este scrisa in versuri :deoarece: participa la actiune personaje...ideile sentimentele sunt exprimate indirect prin intermediul personajelor.stiai ca exista in genul epic intra 2 feluri de opere :scrise in versuri si in proza sa demonstrezi trebuie sa stii caracteristicele genului epic...cred da ti am fost de ajutor.

| iStarry a răspuns:

O poezie mai rar apartine genului epic... caracteristici:
-gandurile si sentimentele sunt transmise indirect prin intermediul actiunii la care participa personaje
-nararea se face la pers 1 sau a 3 a
-se poate povestii pe momentele subiectului

| ilika a răspuns:

Demonstrezi ca are un narator care povesteste o actiune, la care participa personaje. succes!