| MishuCuc a întrebat:

Cum sa demonstrez ca un text este opera epica?

4 răspunsuri:
| BubbleShoot a răspuns:

Cu trasaturile operei epice..nu le sti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spui nişte trăsături ale genului epic şi argumentezi cu exemple din text, ce dracu' e aşa greu?

| BellaKiოNana a răspuns:

Opera epica este opera prin care autorul isi exprima in mod direct ideeile si sentimentele prin intermediul personajelor. In primul Rand opera este structurata pe momentele subiectului[...]Perspectiva narativa este la persoana a III a naratorul prezinta in mod direct actiunea care este incadrata in timp si spatiu.

| zozoMik a răspuns:

Bunahappy
Pai nu este foarte dificil...intrucat la fel ca si opera lirica, opera epica are anumite caracteristici.
Pentru inceput tu trebuie sa precizezi aceste caracteristici( gen: reuneste operele scrise in proza/ versuri in care exista actiune la care participa personaje si o voce narativa;, odurile de expunere- le exemplifici)
Mai apoi exemplifici caracteriticile pe baza textului, adica :
actiunea( indici temporali / spatiali: momente ale subiectului)
Personajele- spui prin ce mijloace se caracterizeaza ( direct /indirect)
Naratorul - prezenta acestuia este o caracteristica esentiala.
Moduri de expunere - naratiune... spui ce rol are dialogul, si descrierea in opera data
Si in sfarsit concluzia... in care trebuie sa reunesti tot ce ai scris mai sus bineinteles, cele de mai sus au fost argumentele, acum pe baza acestor argumente tu trebuie sa concluzionezi ( gen: in concluzie, actiunea la care participa personaje si prezenta unui narator care utilizeaza toate modurile de exp demontreaza ca opera x apartine genului lirichappy
Sper ca ai inteles:X