| abcdefghijklmnopqrstuv a întrebat:

Cum demonstrez ca un text este opera epica?

14 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Aici e TPU, nu Eminescu si prietenii...

| stareu a răspuns (pentru Ronnix):

Ha,ha laughing
buna asta

| Ovidiu1Mihai a răspuns (pentru Ronnix):

Ronnix mai bine iti stergi contul de TPUlaughing Toate raspunsurile tale nu au nici un rost..Omul vrea sa invete si tu...

| Ronnix a răspuns (pentru Ovidiu1Mihai):

Inainte de a posta pe aici, va sugerez sa "invatati" regulile comunitatii si tu sa nu mai faci pe suparatu' din cauza a ceea ce ti-am raspuns la intrebarea: http://www.tpu.ro/......cu-cs-1-6/
Raspunsurile pe care le-am dat, la ambele intrebari, sunt BUNE, doar ca intrebarile sunt PROASTE.
Iti sugerez sa folosesti regula celor 3 T: Think then talk.

| Kr3at1V a răspuns (pentru stareu):

Dea.

| Bostina_David_2000 a răspuns (pentru Ronnix):

Dude...daca te crezi destept...du-te la Harvard sau unde vrei daca esti mare barosan(nu esti vorbeam ironic) dar nu te da mare in fat oamenilor care vor sa-nvete

| Đϋffγ a răspuns:

Exista un narator(povestitor),exista personaje(participanti la actiune) si exista actiune(desfasurarea intamplarilor intr-o anumita ordine)
- modul de expunere predominant al operei epice este narațiunea
-este genul literar care cuprinde texte în proză sau în versuri,în care un narator povestește ceva
- elementele definitorii ale operei epice sunt:naratorul,acțiunea, personajele, preponderența narațiunii ca mod de expunere.
-autorul este persoana care imaginează și scrie un text.
-naratorul este vocea care relatează întâmplarile
Momentele subiectului

1. Expozițiunea ( fixează spațiul, timpul, personajele și motivul/motivele conflictului ).

2.Intriga ( momentul în care se declanșează conflictul între personaje ).

3.Desfășurarea acțiunii (prezintă întâmplările într-o ordine cronologică ).

4. Punctul culminant (corespunde momentului celui mai tensionat al conflictului ).

5.Deznodământul (momentul rezolvării conflictului ).

http://meditatii-la-romana.blogspot.com/......-text.html

| Craciunițța a răspuns:

Bunahappy
Fff usorhappy
Deci st niste pasi pe care ti voi scrie
1.definitia operei epice(cauta pe net)
2.care este modul de expunere predominant(naratiune, dialog, descriere...etc)
3.Personajelle
4.Modul naratorului - subiectiv(cand intamplarea este relatata la pers a 3) si obiectiv (la pers 1)
Acestia sunt pasii demonstrarii unei opere epicehappy
Funditaaaaaaa?crying

| tesss a răspuns (pentru Craciunițța):

De fapt e pe invers Subiectiv pers 1 si obiectiv per 3big grin

| Biciusca_Gabi_1998 a răspuns (pentru Craciunițța):

Folositor

| Kr3at1V a răspuns (pentru Craciunițța):

Bineeeee, m-ai ajutat multwinking

| Meze_Miruna_Dalia_Ioana_1995 a răspuns (pentru Craciunițța):

Mulțumesc!
Și eu aveam nevoie de acest răspuns!

| anutza6117 a răspuns:

Are narator, naratiune,
intamplari
subiect si actiune

| LoveeMakeup9 a răspuns:

Caracteristicile textului epic:1)Apare naratorul(povestitorul) care povesteste la persoana 1-a si a 3-a 2)Apar personajele care participa la o actiune 3)Se folosesc urmatoarele moduri de expunere:descrierea, naratiunea si dialogul. La sfarsitul "Demonstrarii'' scrii:''Ca urmare a celor demonstrate textul X este un text(o opera) lirica si apoi Concluzia si OPINIA. Sper ca te-am ajutat! SUCCES!