| Madalina_Ela_1998 a întrebat:

Imi spune si mie cineva cum demonstrez ca o opera epica este roman /nuvele (nu conteaza daca sunt copiate ) doar vreau sa-mi zice-ti cum demonstrez!

3 răspunsuri:
| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Trebuie sa fi mai specifica! Sunt mai multe tipuri de nuvele si mai multe tipuri de romane, in functie de diferentele lor le definesti

| IancuDobrin a răspuns:

Te ajut eu la nuvela,e simplu.
-textul este de intindere medie
-un nr relativ mic de personaje
-accentul care pe caracterizarea personajului principal
-autorul isi exprima in mod direct sentimentele
-un singur fir narativ
-prezenta conflictului interior si prezent.
Si inchei si tu cu o concluzie, gen... In conculzie, textul are trasaturile unei nuvele, ea fiind o nuvela, sau ceva de genu. happy