| anonim_4396 a întrebat:

Cum e cu legenda asta a lu' Bloody Mary? mersi laughing

Răspuns Câştigător
| Grimalkin a răspuns:

Sunt mai multe legende despre Bloody Mary happy

Legenda 1: O femeie care dorea sa se casatoreasca a fost lasata balta la altar. Dupa ce a vazut ca alesul ei nu mai vresa sa se casatoreasca cu ea a mers sa-l caute si l-a omorat. Daca rostesti ''Bloody Mary'' de 3 ori in oglinda la orice ora a zile apare in spatele tau intr-o rochie alba plina de sange si te omoara.

Legenda 2: O fata care era bolnava a fost ingropata de vie de parintii sai, care inainte de a o ingropa au legat-o cu o franghie si la capatul franghiei au pus un clopotel. A doua zi dimineata parintii ei au gasit clopotelul cazut. Dezgropand-o au gasit-o cu unghiile lipite de sicriu, o fata ingrozita si plina de sange, atunci si-au dat seama ca a incercat sa scape si ca ei au ingropat-o de vie. In cazul in care o invoci rostind ''Bloody Mary'' de 3 ori in oglinda apare acompaniata de niste sunete de clopotei dupa cara te omoara.

Legenda 3: O fata care a murit arsa de vie, iar daca o invoci(spunandu-i numele de 3 ori)trebuie sa ai in preajma foc. Ea apare in foc dar nu patesti nimic(decat o sperietura zdravana).

Legenda 4: O femeie pe nume Mary intr-un sat din Anglia a nascut un copil complet hidos.Cand a crescut mare vazandu-se, copilul a fugit de acasa intr-o padure. Cel care l-a gasit la omorat. Oamenii din sat au crezut ca ea si-a ucis copilul si au propus sa fie omorata.Inainte sa fie omorata ea a cerut o oglinda pentru a se vedea pentru ultima oara. Daca o invoci(rostindu-i numele de 13 ori si a 14 oara sa spui:''bloody mary eu ti-am ucis copilul")ea va aparea si te va omori.

Legenda 5: O regina cu un sot care avea mai multe sotii, de frica ca sotul ei sa nu doreasca sa se desparta de ea ucidea fete virgine si se imbaia in sangele lor. Dupa "baie" se stergea cu un prosop alb pe care il pata cu sange. Facea asa deoarece se spune ca o fata virgina este de 1000 de ori mai frumoasa decat una versata(inceputa laughing )si ca sangele ei pur aduce frumusetea. Daca o invoci in timp ce ti un prosop in mana pe prosop vor aparea pete de sange care nu mai trec, dar nu mori.

9 răspunsuri:
| dulc3'maria a răspuns:

Niste prostii...de fapt minciuni.winking

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Se zice ca daca ii rostesi numele de 3 ori in fata unei oglinzi la miezul noptii, cu lumanari in mana, apare in oglinda si te omoara oh go on
Dar stai linistita ca nu e adevaratwinkingEste numai o legenda big grin
Daca vrei sa afli mai multe poti intra pe google si gasesti mai multe informatiiwinking

daniela
| daniela a răspuns:

Iar vezi ca a fost un raspuns is ieri pentru aceasta intrebare reiau raspunsul data atunci :
Daca este vorba de bautura Bloody Mary - bautura a fost creata intr-un bar din Paris, in 1921. Se presupune ca numele l-a mostenit de la fiica regelui Angliei, Henry al VIII-lea, care si-a dobandit supranumele de Bloody Mary, pentru cruzimea ei. Este nevoie de 30 ml de vodca, 60 de suc de rosii si alti 10 ml de suc de lamaie, la care se adauga un strop de sos Worcestershire si Tabasco, sare si piper. daca este vorba de istorie cred ca aici gasetsi ceva detalii http://www.lovendal.net/wp52/bloody-mary-fecioara-cea-sangeroasa/ postat la 30 Decembrie 2009 12:12

| Marii a răspuns:

In fiecare tara exista cel putin 10 legende diferite despre Bloody Mary. Nici nu se mai stie care-i cea adevarata, daca este vreuna. laughing

| juniper a răspuns:

Daca ii rostesi numele de 3 ori in fata unei oglinzi la miezul noptii, cu lumanari in spatele tau, apare si te omoara.

| Pepper9 a răspuns:

Ieri a fost pe ceva program Discovery Science, cred, legenda lui Bloody Mary.
Se spunea ca Mary avea 18 ani si avea un par foarte frumos, ondulat.Intr-o noapte, ca de obicei, statea in fata oglinzi si isi perea parul de 100 de ori.Nici nu a observat barbatul care se afla in dulapul ei. El a venit cu un briceag la ea si i-a taiat parul.Bloody Mary, fara parul ei cel frumos, s-a sinucis din cauza asta.
Se zice ca daca ii rostesi numele de 3 ori in fata unei oglinzi la miezul noptii, cu lumanari in mana, apare in spatele tau, insangerata, normal oh go on, si te omoara...
Dar fi linistita, e doar o legendawinking

| Aries90 a răspuns:

Mituri urbane. Vezi filmul " Candy ", e asemanator cu fazele cu oglinda si Boody mary asta laughing Am primit provocare azi noapte sa o " invoc " si inca traiesc. oh go on laughing

| Aries90 a răspuns:

Candyman * Imi cer scuze

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai mei chiar crezi in asa ceva :-j?
hai ca vin eu la tine si ii rostim numele de 3 ori in fata oglinzii cu niste lumanari. Sti daca o luma dupa superstitii :-j lumanarile albe reprezinta protectie deci nu prea are sens;). adica nu ar avea ce sa ne faca daca aprindem lumanari albe :-@ da acum o dam pe religia wicca :-j

ALB - Aprindeti lumanari albe pentru protectie, pentru binele copiilor, al mamei si al familiei, pentru echilibru emotional, purificare, asteptarea unui raspuns din astral, pentru animalele de imobil, pentru sanatate si vindecare, pentru eliberarea de trecut sau de probleme, pentru marile realizari ale vietii, pentru nasterea de copii, pentru creativitate si fertilitate, pentru deschidere spirituala, pentru ajutor de la persoane importante, pentru calatorii in siguranta. Ziua specifica - prima zi a saptamanii Zodia specifica - RAC Planeta specifica - LUNA. Pietre ajutatoare - calcedonie, cristal de stanca, onix alb, opal, perla, acvamarin, cuart roz, ametist, piatra lunii. Esenta specifica - santal, rosmarin, mir, tamaie, lamaie, cedru, lavanda, menta, ienupar. Zona feng shui specifica - vest (zona copiilor, a viselor, a dorintelor si a planurilor de viitor), nord-vest (zona relatiilor si calatoriilor), sud-vest (zona dragostei)
by http://www.razboiulnevazut.com/semnificatia-culorilor-lumanarii.html