| MirunaRaluca4 a întrebat:

Cum e la facultate in primele luni? Îmi puteți da câteva detalii și despre cămine?

Răspuns Câştigător
| OMFGConrad a răspuns:

Primele luni sunt foarte diverse. De la obșinuița cu zgomotul orașului (dacă nu ești deja din oraș) pâna la frustrarea materiilor și bucuria libertății.
Căminele nu mai sunt ce erau odată - bordele. Dacă la asta te referi. Dar nici așa nu-ți recomand să stai într-unul. De ce? Din cauza gălăgiei și a igrasiei. Unde mai pui că în majoritatea căminelor nu ai mașină de spălat și bucătăria este la comun cu ceilalți studenți. La cămin ai și un paznic obosit care mai restricționează unele chestii (alcoolul, fumatul, petrecerile)
Prima sesiune nu se uită niciodată. Eu la primul meu examen din sesiune era cât pe ce să nu ajung (ultimul minut salvator ) Examenele sunt grile. Nu te bucura prematur! Sunt din alea cu răspunsuri multiple, cu sau fără răspuns. Un răspuns greșit anulează unul bun sau cele mai nașpa - grilele totul sau nimic. Ai greșit un răspuns -> nu ți se mai punctează toată întrebarea.
Pe parcursul semestrului ai EVP-uri (Evaluări pe Parcurs) care valorează cam 50% din media finală, astea sunt de obicei teste clasice - date pe la seminarii. Dar nu este o regulă. Totul este dinamic.
Apoi, ai să întâlenști persoane din toate colțurile țării și poate și din afară. Majoritatea sunt oameni de treabă, dar ca întotdeauna sunt și scursuri - trebuie să fii selectivă.
În rest, foarte multe oportunități - de a pleca afară, de a munci, de a face voluntariat și tot felul de adunări organizate de profesori unde vin oameni din afară și din țară prezentând o problemă și dezbătâdu-se răspunsuri.
Pe scurt, dacă ești implicată în ceea ce faci o să fie bine!
Multă baftă la facultate!

| MirunaRaluca4 explică (pentru OMFGConrad):

Mulțumesc! Ai scris chiar mult. Dar sunt mai agitată pentru că nu știu detalii despre înscriere, grupa din care o sa fac parte și mai ales unde se țin cursurile.

| OMFGConrad a răspuns (pentru MirunaRaluca4):

Procedura o găsești, de regulă, pas cu pas pe site-ul facultății. Grupa și toate detaliile necesare le aflii to de pe site-ul facultății sau un așa numit "Portal".

| anonim_4396 a răspuns (pentru OMFGConrad):

Hallo, ce vorbesti ma fratelo acolo? La ce facultate ai fost tu, de au fost raspunsurile grila?laughing) Wtf? Bai spiru haret, lasa-ma naiba in pace, la spiru haret poate intrebari grila cu raspunsuri multiple, wtf, du-te la politehnica sau la facultatile de stat, universitatile de stat, la Universitatile din Bucuresti, Pitesti, Cluj; Ai bagat un troll imens. Evaluarea periodica/parcurs, o fac doar profesorii care vor, nu toti! Si nu este musai 50%, poate fi si 30%, depinde de decizia profesorului/facultatii. Sunt si laboratoare, care alea conteaza 30%, sau daca nu le iei deloc nu intri in examen, vai de mine ce troll ai facut p'aci. Caminele studentesti sunt in regula si inca cum, depinde totul cum sunt colegii de camera, ai camere de studiu, in caz ca iti bubuie ala cu boxele la 23-00 in cap si tu ai sesiune. Hai sa nu mai bagam aiurea ca nu-i asa. Inca este destul de ok, mai sunt si profi care accepta sa-i slefuiesti cu niste cash, dar sunt exceptii. In rest la examene inveti frate, ca d-aia te duci la facultate, primii 2 ani recomand cat mai putine petreceri si etc, anturaje, si cluburi, ca nu-i ok, n-ai timp sa muncesti+ sa faci facultate, doar daca platesti facultatea, adica mita pe la fiecare profesor, dar nu stiu cu ce te alegi, poate doar cu promovare la locul de munca, si pierderi multe prin facultate.

| OMFGConrad a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumim pentru părerea ta.