| anonim_4396 a întrebat:

Cum e mai bine:
1. Sa fii bun cu toti ca sa castigi respect
2. Sa bagi frica in toti ca sa castigi respect
?

Răspuns Câştigător
| B3HappyN0Worry a răspuns:

Buna. Eu cred ca mai bine este sa castigi respect fiind bun, si daca ai fi luat de prost din cauza asta, fi sigur ca asta nu ar veni din partea persoanelor cu un IQ foarte mare.
Bagand frica in toti nu castigi respect, ci s-ar comporta frumos si ar fi falsi doar din cauza fricii. Si daca-mi permiti, pot compara asta cu religia. Multi sunt buni si fac fapte bune doar din frica de Dumnezeu, de iad, si din dorinta de a avea o viata de apoi fericita, nu din propria lor initiativa.
Acum sper sa nu ma fi inteles gresit, nu am absolut nimic cu religia, dar asta este parerea mea, bafta. happy

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca esti bun cu alti nu le castigi respectul,profita de tine de te fac sa le urasti,nici sa bagi frica in alti nu e prea bine, ca nu va fi respect si frica, cel mai bine e sa profiti de alti pana isi satisfaci interesele, dar fara a cauza suferinta, fi bun cu cei care sunt buni cu tine de restul profita si atat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa bagi frica in toti nu inseamna respect din parte lor, le va fi doar teama

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum este mai bine din ce punct de vedere? Nu exista un cod in lumea asta ce trebuie respectat sau o reteta. Intrebi pentru fericirea ta? Asta tu poti sa alegi cum iti place. Poate nu ti se potriveste ce alegem noi in locul tau;/
Daca intrebi pentru noi o sa iti raspundem sincer.
Ideea e sa fi cum vrei tu nu cum vor altii. Trebuie sa supravietuiesti si partea cea mai grea e ca nimeni niciodata nu o sa iti spuna cum sa faci asta. Daca ar fi asa usor...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Decât bun, mai bine te arãti prost, nu arãti niciodata de ce esti capabil.
2. Trebuie sa fi autoritar cu cine trebuie, altfel o sa te I-a in gluma daca nu au frica de tine.

| aimullah123 a răspuns:

Trebuie sa fii bun dar sa nu lasi pe nimeni sa ti se urce in cap.
Trebuie sa le arati ca le esti prieten si ca va puteti baza unul pe celalalt. Dar daca sunt niste oameni slab educati cu care nu te poti intelege, nu sta pe langa ei.

| wpetterssone a răspuns:

Consider că trebuie să te faci remarcat în școală pentru rezultatele școlare bune.

| DragosTrandafir a răspuns:

Daca esti bun esti luat de prost Daca incerci sa bagi frica s-ar putea sa dai de unu Mai "SMECHER" si sa bage el frica in tine incearca sa stai fix pe gardul subtire dintre aceste 2 garduri, Fii bun daca e om de omenie Daca e nesimtit Da tot ce poti!